Із липня 2018 року підприємства торгівлі та сфери послуг у разі відсутності монет дрібних номіналів застосовуватимуть заокруглення загальних сум розрахунків у чеку готівкою за товари (роботи, послуги). Карбування і випуск у готівковий обіг монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок припинено, а номіналами 10 та 50 копійок карбуватимуть і надалі.
Монети номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок, введені в обіг раніше, використовуватимуть як засіб платежу (грошова одиниця України – гривня і надалі дорівнюватиме 100 копійкам). Національний банк не вилучатиме з обігу ці монети, і вони перебуватимуть в обігу необмежений період часу до окремого рішення Правління Нацбанку.
Заокруглення застосовуватимуть лише в разі відсутності монет дрібних номіналів при розрахунках готівкою. За наявності в покупця монет дрібних номіналів він може ними розраховуватися, а в продавця – видати ними решту покупцю. Правило заокруглення загальної суми покупки в чеку застосовуватимуть лише за відсутності монет зазначених номіналів і в покупця, і у продавця. Банки прийматимуть у громадян монети без обмежень.
Заокруглення не поширюватиметься на безготівкові розрахунки. Воно стосуватиметься лише загальних сум розрахунків готівкою в чеку та розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляють під час повернення коштів у разі повернення товару.
Заокруглення відбуватиметься за такими математичними правилами:
1) сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
2) сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.
Підприємства торгівлі та сфери послуг, що застосовують реєстратори розрахункових операцій, під час проведення готівкових розрахунків мають зазначати в чеках загальні суми до та після заокруглення. Заокруглення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів (робіт, послуг) у значенні цих термінів, визначених законодавством України.