Минулого разу ми говорили з вами про наші бажання та «ідеальні» комбінації в парі для щасливих стосунків. Вам було запропоновано записати 10 якостей, за які поважаєте себе, і 10 якостей, за які поважаєте партнера. Сподіваюсь, ви знайшли хвилинку для такої, на перший погляд, нескладної справи. Якщо ні, то не вагайтесь, відкладіть статтю і зробіть це зараз.
САМООЦІНКА МАЄ ЗНАЧЕННЯ
Чи легко вам було сформулювати ці якості?
А чиї кращі сторони, свої чи партнера, було легше написати?
Можливо, не вистачило 10 пунктів, щоб написати все хороше про себе чи про партнера?
Відповідаючи собі на ці запитання, ви наближаєтесь до розуміння сьогоднішнього стану вашої самооцінки. Це важливо.
Й одразу хочу вас шокувати: ваша оцінка партнера — це теж стосується вашої самооцінки. Коли підносимо свого партнера — підносимо себе. Коли критикуємо, принижуємо — ми принижуємо себе. Адже наш партнер — це наш вибір. Задумайтесь над цим. І завжди згадуйте про це, перш ніж сказати щось погане про себе або про нього, чи про будь-що у вашому житті. Любов до себе починається із самоповаги, яка проявляється в кожній вашій думці, у кожному слові, а потім і в кожному вашому кроці. Свідомо наповнюючи життя добрими думками, ви реально впливаєте на свій настрій, самооцінку, зовнішній вигляд.Усе це поступово змінює ваше життя на краще.
СПОЧАТКУ БУЛО СЛОВО
На шляху до свідомого контролю думок давайте почнемо тренуватися контролювати потік своїх слів. «Спочатку було слово», — написано в Біблії. Це справді працює. Кожне наше слово, необачно кинуте у простір, несе певну енергію, певну вібрацію і обов’язково — певне відлуння. Почніть спостерігати за людьми, які вам здаються більш успішними, більш щасливими, ніж ви: що вони говорять про себе, про інших? Інколи нас аж дратує, коли хтось нахвалює своє чадо. Але як доводить досвід типових єврейських сімей, називаючи свою дитину розумною, даєте їй більше шансів такою стати. І так в усьому. Зверніть увагу, як хтось розквітає від одного доброго слова на свою адресу (ви — в тому числі), і як легко одним різким словом нажити собі ворога на все життя. Чому слово, яке не має фізичної ваги, має такий сильний вплив на нас?
Слово — це інформаційний код, який програмує подальший алгоритм реакцій усіх, кого воно торкнулося, і в першу чергу, того, хто його сказав.
Коли програміст програмує комп’ютер, він чітко знає, який наслідок йому потрібен. І якщо припустився помилки в кодуванні потрібного алгоритму, отримує хибний результат. Так і з нашими словами. Кожен день ми так багато говоримо, інколи навіть не думаємо, що. Потім оглядаємось на «хибний результат» і сильно шкодуємо через необдумане слово. У програмуванні можна повернутись покроково до кожного етапу і виправити код. А от, як ви знаєте, «слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш». Тож, як в улюбленому діснеївському мультфільмі «Бембі» мудра мама-зайчиха виховувала свого малюка: «Якщо не можеш сказати щось хороше, краще промовчи». А ще, важливо, як програміст, чітко знати бажаний результат. Тоді більше шансів обрати правильний «код».
ТРИ СИТА СОКРАТА
Чи пам’ятаєте відому притчу про «Три сита Сократа»? Як на мене, це чудова модель для формування правильного потоку думок і слів. Давайте пригадаємо притчу:
«Одного разу якийсь чоловік запитав у Сократа:
— А знаєш, що мені сказав про тебе твій друг?
— Зачекай, — зупинив його Сократ, — просій спочатку те, що збираєшся сказати, через три сита.
— Які ще три сита?
— Спершу через сито правди. Чи ти впевнений, що, те, що ти хочеш сказати, це правда?
— Ні, я просто чув це.
— Тобто ти напевно не знаєш, чи це правда чи ні. Тоді просій через друге сито — сито доброти. Ти хочеш сказати щось хороше про мого друга?
— Ні, навпаки.
— Виходить, — продовжував Сократ, — ти збираєшся сказати щось погане, але навіть не впевнений у тому, що це правда. Наостанок скористаймося третім ситом — ситом користі. Чи так вже необхідно мені почути цю неправдиву і погану інформацію?
— Ні, в цьому немає необхідності.
— Отже, — підсумував Сократ, — у тому, що ти хочеш сказати, немає ні правди, ні доброти, ані користі. Навіщо тоді говорити?»
А тепер згадайте щось із останнього поганого, що ви говорили комусь. Чи це щось пройшло б три сита?
Правда, добро і користь — це найкращі тестери наших слів і думок, які, немов код, програмують нас і наше життя.
АУДИТ ДУМОК
Продовжуючи пізнання себе і своїх істинних бажань, запрошую вас до археологічних розкопок, де артефактами виступають ваші думки.
1) Перегорніть сторінку вашого чарівного блокнота із записаними хорошими якостями, поділіть її на три стовпчики. Лівий назвіть «ДУМКА», по центру підпишіть «ЗВІДКИ», правий — «МІЙ ВИБІР».
2) Тепер візьміть свій телефон і поставте нагадування або будильник щогодини до кінця дня. Кожного разу, як він задзвенить, відкрийте свій красивий блокнот і запишіть у колонці «ДУМКА» думку, яка саме зараз володіє вашим розумом. Одразу за методом Сократа оцініть її щодо правди, добра й користі та поставте біля неї «+» або «-», залежно від результату оцінки. Після цього спробуйте пригадати, де чули таку думку, можливо, ваша мама чи бабуся таке говорила, або подруга чи чоловік, і запишіть це у стовпчику по центру.
3) І тепер найцікавіше — проявіть творчість. Спробуйте переробити цю думку так, щоб здобула твердий «+» щодо добра і користі для вас, нехай навіть у правді ви не впевнені, запишіть своє позитивне творіння у стовпчик «МІЙ ВИБІР». Таким чином, крок за кроком створите власну правду, яка буде доброю і корисною для вас.
Нехай цей процес заповнення таблиці стане для вас веселою грою. Не засмучуйтеся, якщо раптом буде складно заповнити стовпець «ЗВІДКИ». Те, що ви про це просто задумаєтесь, вже запустить у вашій підсвідомості процес пошуку, і в один найнеочікуваніший момент відповідь спливе у вашій свідомості, як на робочому столі з’являється результат пошуку у вашому комп’ютері. А якщо, наприклад, чітко знаєте, що близька людина «нав’язала» вам якесь негативне судження — це зовсім не привід почати думати про неї зле. Це ж був ваш вибір, нехай і несвідомий, прийняти цю думку за свою, чи не так?
ПРИКЛАД аудиту думок
ДУМКА | ЗВІДКИ | МІЙ ВИБІР |
10:00 — Я знов переїла, в мене зовсім немає сили волі. | Бабця казала, що в мене немає сили волі. | Усе, що я їм, іде мені лише на користь. Водночас завжди легко обираю краще для себе. |
11:00 — От ідіот, терпіти не можу цього сусіда, хіба можна бути таким безтолковим? | «Ідіот», «хіба можна бути такою безтолковою» — так любила говорити моя мама про когось, а інколи й про мене. | Кожна людина робить те, що їй у конкретний момент по силах. Я дозволяю собі та іншим жити своїм життям на власний розсуд. Я вільна від осуду себе та інших. |
12:00 — Яка жахлива погода сьогодні, ненавиджу дощ. | — | Дощ — це добре. Я насолоджуюсь природою в усіх її проявах. Моє життя прекрасне за будь-якої погоди. |
Якщо проведете такий аудит думок хоча б протягом одного дня, вже виявите тенденцію ваших мисленнєвих звичок і зрозумієте, в якому напрямку рухатись до змін на краще. Та якщо докладете максимум старань і продовжите аудит протягом тижня, трансформуючи думку за думкою у позитивний формат — ви знайдете справжнє родовище вашого щастя.
Будьте щедрими до себе та інших на добрі думки, на добрі слова — і ви швидко помітите зміни у самовідчутті як на рівні настрою, так і на рівні тіла.
В якості бонусу ділюсь із вами одним цілющим «кодом», який можна як мантру вбудовувати в потік думок перед сном, під час поїздки в транспорті чи очікуванні в черзі. Промовляйте про себе щиро від усієї душі наступні слова: «Я бажаю всім щастя», і нехай легка майже непомітна добра усмішка прикрашає ваше обличчя під час повторювання цієї думки. Ви бажаєте щастя всім, а отже і собі в тому числі. Таким чином, позитивно змінюєте енергетичне тло, яке транслюєте, та привчаєте свій розум до щастя як такого.
Дорогі жінки, зробіть вибір на власну користь — перепрограмовуйте себе на добро, на любов, на здоров’я, на все хороше та прекрасне. Усі свої запитання пишіть до редакції, і ми обов’язково торкнемося їх у наступних наших розмовах.
Наталія ГАЙВОРОН, психологиня.