Чи замислювалися коли-небудь, навіщо ходимо в кіно? Таж не лише щоб розважитися! Фільми можуть розвивати, даючи нові знання, і дарувати неймовірні враження, подібні до пережитих щасливим мандрівником, який побував у дивовижно прекрасному місті. А до того ще й відвідав там уславлені на весь світ музеї, картинні галереї, храми, визнані естетичними скарбницями людства, де на кожному кроці у тебе перехоплює подих від небаченої краси, створеної геніями людства.
І хоч у Києві ці фільми-виставки, присвячені видатним художникам, демонстрували лише у 3 кінотеатрах, попит на квитки був шалений. Охочих зблизька побачити скарби світового мистецтва, не залишаючи столиці, виявилося чимало. Приводили на покази й дітей; усе почуте під час перегляду, було цілком доступним для розуміння ними. Та найцінніше, гадаю, було все-таки побачити…
Родзинкою більшості доступних цієї зими і весни фільмів-виставок були й відтворені засобами кінематографу картини з життєпису геніїв людства. Для малообізнаних із творчістю цих митців це був шанс пізнати більше; решта могла додати нові емоційні штрихи до раніше складеного портрета. Але цікаво було всім!
І от приємний анонс: Міжнародний день музеїв (18 травня) у столиці розпочнеться 3-денний «Музейний Вікенд із Леонардо, Ботічеллі та Рафаелем», організаторами якого стали KyivMusicFilm і Культурний центр «Кінотеатр «Київ».
Три вечори поспіль кияни і гості міста зможуть уперше або й повторно насолоджуватися трьома з найуспішніших арт-фільмів цього сезону, а саме, «Ботічеллі: Інферно», «Рафаель: володар мистецтв», «Леонардо да Вінчі: геній у Мілані».
Перша з документальних кінострічок – підсумок 6-річної роботи італійських режисерів Луки Лучіні та Ніко Маласпіна. Фільм відтворює періоди життя великого митця у величному місті, де він уславився як художник, учений і винахідник. Фільм-виставка «Леонардо да Вінчі: геній у Мілані» створений на основі присвяченої йому експозиції в рамках EXPO у цьому місті. Саме тут Леонардо створив «Тайну вечерю», що зберігається в церкві Санта-Марія-делле-Ґраціє. Творці фільму дають можливість побачити і почути історію сотень картин генія, ознайомитися з неймовірною колекцією його креслень. Глядачі віртуально відвідають унікальні місця, як-от виноградник Леонардо в Мілані, та дізнаються про деякі його таємниці.
А вже наступного дня італійський фільм-виставка режисера Луки Віотто перенесе у дні дитинства і юності Рафаеля Санті, на його батьківщину в містечко Урбіно, а звідти через Флоренцію – до Риму й Ватикану, де він проявив себе блискучим митцем. Зо 2 десятки музеїв, і ще більше – творів, які належать пензлю митця, відкриє для себе під час перегляду зацікавлений глядач, водночас перегорнувши деякі особисті сторінки біографії генія. Почуємо і про ту, кому віддав художник своє серце…
Нарешті, генію Ботічеллі присвячено кінострічку німецького режисера Ральфа Лупа, в якій на глядача очікує понад 1,5-годинна унікальна мандрівка насамперед… картою пекла за «Божественною комедією» Данте. Сандро Боттічеллі творив картину на замовлення, так і не завершивши її. Залишилось 120 його малюнків-ілюстрацій до поеми Данте. Його «Карта пекла» (італійською – «Inferno») – своєрідний живописний путівник, який зображує муки грішників, їхнє покаяння та спокуту. Неймовірна «Інферно» Ботічеллі зовсім не схожа на такі його всесвітньо відомі, сповнені світла живописні твори, як «Народження Венери» чи «Весна». Століттями ця картина зберігалася у Ватикані, а спеціально для фільму її просканували сучасним потужним сканером, який допоможе глядачам ретельно роздивитися цей витвір Ботічеллі. Зйомки відбувалися також у Римі, Флоренції, Лондоні, Берліні, Шотландії.
Якщо перша стрічка має українські субтитри, то решта дві вже продубльовані українською, що сприяє комфортному сприйняттю. Сподіваємося, вітчизняний кінопрокат врахує популярність фільмів-виставок у столиці й надасть можливість такого перегляду в інших українських містах. Тож за змоги, подаруйте своїй душі таке свято!
Ольга ГОЙДЕНКО.