До редакції все частіше надходять запитання щодо порядку укладення строкових трудових договорів із учителями у світлі прийнятого Закону «Про повну загальну середню освіту» (далі — Закон). Тому хочемо надати роз’яснення.
Відповідно до пп.2 п.3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «…набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового трудового договору з педагогічними працівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачується пенсія за віком, згідно з п.9 ч.1 ст.36 КЗпПУ. До 1 липня 2020 року керівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти зобов’язані припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками таких закладів освіти, яким виплачується пенсія за віком, йдеться в тому числі й про педагогічних працівників ЗЗСО, котрі працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення і яким виплачується пенсія за вислугою років відповідно до ст.55 Закону №796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з одночасним укладанням із ними трудових договорів строком на один рік. У разі незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору педагогічних працівників, яким виплачується пенсія за віком, звільняють згідно з п.9 ч.1 ст.36 КЗпПУ. Після закінчення строку трудового договору з такими педагогічними працівниками можуть укладатися строкові трудові договори відповідно до абз.3 ч.2 ст.22 цього Закону».
Отже, Закон передбачає не «звільнення» педагогічних працівників, котрим виплачується пенсія за віком, а визначає механізм їх переведення з безстрокових трудових договорів на строкові на один рік, після закінчення строку дії яких можуть укладатися нові договори строком від 1 до 3 років відповідно до абз.3 ч.2 ст.22 Закону (Закон не визначає кількість разів переукладання таких договорів). Педагогічний працівник, який отримує пенсію за віком, може бути звільнений до 1 липня 2020 року лише у випадку небажання продовжувати свою педагогічну діяльність на основі строкового трудового договору.
Наказ про переведення видається керівником закладу освіти виключно на підставі згоди працівника на продовження трудових відносин на умовах строкового трудового договору. Така згода має бути надана шляхом написання педагогічним працівником відповідної письмової заяви, або підписання письмового строкового трудового договору (у разі, якщо керівник закладу освіти запропонував підписання такого договору), або в будь-який інший зручний спосіб, погоджений між педагогічним працівником і керівником закладу освіти. У разі ж ненадання педагогічним працівником до 1 липня 2020 року відповідної письмової згоди на продовження трудових відносин на умовах строкового трудового договору керівник закладу освіти має звільнити такого педагогічного працівника на підставі п.9 ч.1 ст.36 КЗпПУ у зв’язку з відмовою продовжувати трудові відносини на умовах строкового трудового договору.
Підготувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.