Цікаві газети зазвичай зберігають або роблять з них вирізки, а непотрібні викидають. Раніше їх здавали до пунктів прийому вторинної сировини, однак нині їх приймають дуже дешево. А в господарстві газети ще можуть стати у пригоді.
Відомий спосіб висушування промоклого взуття – наповнити його зіжмаканим папером, він всотає вологу. Перед закладанням на зберігання взуття також наповнюють старими газетами, щоб не втрачало форму. Якщо чоботи високі і їх не можна згинати, ці місця також набивають газетами (або вставляють у них порожні пластикові пляшки), і вони добре тримають форму.
Газети – чудовий пакувальний матеріал, особливо коли треба перевезти крихкі предмети. У них можна загортати посуд, банки, ялинкові прикраси тощо.
Раніше були популярними прикраси та іграшки з пап’є-маше (французькою – «зібганий папір»). Колись, до речі, з нього виготовляли навіть меблі. Газети рвуть, замочують у воді, щоб набухли, а потім розмішують до однорідного стану. В отриману гущу додають клей і викладають цю масу в якусь форму (блюдце, вазу, рамку тощо). Потім, коли вона висохне, знімають «зліпок» і вкривають фарбою чи лаком. Наносять суміш кількома шарами, останній має бути білим.
Нині популярний інший вид рукоділля – з газетних трубочок (їх ще називають газетною лозою). З них створюють справжні шедеври, зокрема красиві кошики. Для цього спочатку потрібно заготувати багато смужок із газет, які намотують на в’язальну спицю, щоб набули форми трубочок. Для фіксації кінчик смужки намащують клеєм. А потім із таких заготовок плетуть найрізноманітніші вироби, а на фінальному етапі фарбують або вкривають лаком. Рукодільниці навіть примудряються виготовляти зі старих газет… намисто. Умільці також виготовляють оригінальні вінки з газет. Нарізають із них довгі смужки, один край яких роблять хвилястим. Скручують смужки у вигляді трояндочок та фіксують клеєм, щоб не розкрутилися. Обклеюють трояндочками круглу основу, і вінок готовий. За таким принципом можна зробити і фоторамку.
Газетний папір не втратив актуальності і як обгортка. Минули часи, коли в нього загортали бутерброди – зараз є більш підходящі упаковки. Однак якщо пофантазувати, газетами можна прикрасити коробку з подарунком. А якщо ще й оздобити оригінальною сургучною печаткою, то упаковка позмагається з дизайнерською. Газетами можна обгорнути книжки. Звісно, повноцінним обкладинкам вони поступаються, але якщо нічого підходящого під руками немає, то стане у пригоді й газетний папір.
А пам’ятаєте шапки із газет для ремонту, які захищали голову від пилу та бруду? Вони не втратили актуальності й тепер (такі також захистять голову, якщо вас зненацька заскочить спека). Меблі й поверхні у приміщенні, де триває ремонт, також можна захистити скріпленими старими газетами. Ми нещодавно зірвали в квартирі старий плінтус, під яким виявили газету 70-х років. Мабуть, використовували її як ущільнювач між плінтусом і стіною. Виявляється, тоді будівельники активно користувалися цим «будматеріалом».
До речі, якщо любите експериментувати, зробіть газети предметом декору. Приміром, обклейте ними стіни замість шпалер. Звісно, газети треба брати не абиякі, а красиві. До того ж стіни мають гармонійно поєднуватися з інтер’єром. Але якщо вам удасться цього досягти – ефект буде цікавий.
Юлія та Юрій МАТКОВСЬКІ.