МІФ ПРО ШКОДУ
Подейкують, що сонячні станції створюють електромагнітне поле, яке може бути шкідливим для живих організмів. Мабуть, на ці припущення мають дати відповідь учені. Із власного досвіду можу сказати – під сонячними панелями, встановленими на земельній ділянці, точно майже нічого не росте. Але, вважаю, не через електромагнітне поле, а тому, що рослинам не вистачає сонця. Бо зовсім поряд, на гарно освітленій ділянці, зелень просто буяє (на знімку). У нас на городі, де поруч СЕС, і малина, і огірки плодоносять щедро.
ОКУПНІСТЬ
Чи варто сьогодні говорити про швидку окупність СЕС? Звичайно. Однак тут має місце купа різних обставин: її вартість, потужність, географічне розташування та орієнтація панелей, їхня кількість і кут нахилу, погодні умови… За найкращого збігу всіх обставин, окупність 30-кіловатної станції може становити 2,5 – 3 роки. Однак, при цьому треба мати на увазі, що через ті ж три роки ви повністю повернете затрачені кошти, а станція залишиться вам на багато років. Та ще й продовжуватиме давати дохід.
І навіть після скасування дії «зеленого» тарифу, за звичайним тарифом ви також матимете непогане фінансове доповнення до свого бюджету. Принаймні, з розрахунку на нинішній тариф, це – приблизно 10-15 євро в сонячний день з 30-кіловатної станції. Для місцевості, де сонячних днів – 200-250 у рік, це – дві-три тисячі євро, або понад 60 тисяч гривень.
Я мав змогу встановити панелі загальної потужності лише 10 кВт (за потужності інвертора – 30 кВт). У цьому випадку розраховувати на окупність протягом 2-3 років не варто. Адже основні затрати (крім панелей) розраховувались, виходячи з максимальної потужності. У моєму випадку, після піврічної експлуатації СЕС, період окупності зросте до 6 років (з розрахунку 7 євро х 230 сонячних днів у нашій місцевості).
СЕЗОННІСТЬ РОБОТИ
На сайті одного з виробників зазначається: “найбільша продуктивність сонячних батарей припадає з середини квітня по кінець вересня”. На мою думку, в кожному конкретному випадку це різні показники, які залежать від кількості сонячних днів у місяці, від температури повітря, від спрямування панелей (на південь, на північ чи на південний захід…), від куту їхнього нахилу. У сонячний літній спекотний день можна отримати менше енергії, ніж у сонячний зимовий. У сусіда — на північний схід, у мене — на південь. У нього — 2 євро в день, у мене — 12.
Тож раджу відповідально поставитися до кожного етапу будівництва вашої сонячної електростанції — від проекту, юридичного супроводу і до виконання монтажних робіт. І ще одне — не вагайтеся довго з прийняттям рішення, бо процедура оформлення, встановлення і підключення СЕС може затягтися на роки. І ніякої вигоди не вистачить, щоб відновити нерви і втрачений час.
Гарних вам прибутків від Сонця!
Петро ВІРИН.