Більшість із нас люблять яблука, проте не знають, що за допомогою цих смачних плодів можна очистити організм, запобігти і навіть позбутися захворювань. Очищення організму яблуками корисне після вірусної інфекції, сприятиме лікуванню запалення сечового міхура, запобігає проблемам із печінкою. Пектин, наявний у яблуках, виводить із організму важкі метали, його застосовують навіть для подолання наслідків опромінення та у лікуванні наркоманії.
Народна медицина використовує плоди домашньої та дикої яблуні для лікування гіпохромної анемії, подагри, ревматизму, сечокам’яної хвороби. У яблуках є цукри, клітковина, пектини, таніни, органічні кислоти, дубильні речовини, ефірна олія, вітаміни С, В, Р та каротин, солі марганцю, калію, натрію, кальцію, заліза, фітонциди. Свіжі яблука поліпшують травлення, мають послаблювальні, сечо- та жовчогінні, протимікробні, протизапальні, кровотворні, вітамінні, фітонцидні властивості.
- При захворюваннях кишечнику показана яблучна дієта . Навіть за дизентерії можна вживати ці корисні плоди: очищене від шкірки яблуко треба натерти на тертушці й споживати сирим. При гастритах, виразковій хворобі шлунка, дискінезії жовчних шляхів із підвищеною шлунковою секрецією споживають плоди солодких сортів, а за діабету — кислих.
- При оксалатових каменях у нирках, які утворюються через порушення обміну кальцію та щавлевої кислоти, слід з’їдати 3–4 яблука на день.
- При атеросклерозі для профілактики необхідно щодня з’їдати 2–3 яблука.
- За цукрового діабету та ожиріння треба їсти якнайбільше яблук кислих сортів , добова норма — 3–4 плоди.
- Кашку з натертих яблук загортають у марлю і прикладають до обпечених, запалених, обморожених місць, ран, що погано гояться, та виразок.
- При захворюваннях жовчогінних шляхів та ентериті п’ють яблучний сік із медом. Це сприяє виведенню жовчі та зняттю запалення тонких кишок.
- При діабеті вживають склянку соку без цукру на день. Корисний він і при залізодефіцитній анемії.
Печені яблука — корисний дієтичний продукт, що входить до багатьох лікувальних дієт. Вони стануть у пригоді також за необхідності виведення шкідливих речовин з організму. Кислі печені яблука бажано споживати за діабету. Солодкі — при захворюваннях печінки, шлунка з підвищеною кислотністю. Печені яблука не спричиняють алергії та можуть бути введені в раціон дитини з 6 місяців. Яблука просто запікають на деку або роблять печені яблука з медом, цукром, корицею, варенням, сиром із родзинками або чорносливом та горіхами; з родзинками, горіхами та медом; із рисом, морквою і яйцем тощо. Готові печені яблука за бажанням притрушують цукровою пудрою.
Шкірку з домашніх яблук варто висушити і взимку заварювати з нею чай. Чай із яблук: плоди нарізають, заливають окропом, настоюють кілька хвилин, додають мед або цукор. При застуді: 100—200 мл треба пити кілька разів на день. Можна також узяти 3 нечищені яблука, відварити 10 хв. У 1 л води, настояти 10 хв., додати мед і пити, як чай. Це дасть змогу не лише зміцнити імунітет, а й вивести токсини з організму.
Яблучний оцет — ефективний антиоксидант, що містить натуральну яблучну кислоту й усі корисні речовини плодів. Його використовують у їжу, додаючи до салатів. Ним добре полоскати рот і горло, підхопивши інфекцію або застудившись (чверть чашки оцту на чашку теплої води).
Для лікування грипу й інших респіраторних інфекцій розмішують у половині чи повній склянці охолодженої кип’яченої води столову ложку яблучного оцту та чайну ложку меду. Можна позбутися нежитю, випивши склянку перевареної води з чайною ложкою яблучного оцту, який спричиняє відтік слизу та знімає набряклість.
Яблучний оцет розріджує кров і запобігає утворенню тромбів у судинах, інфаркту міокарда та тромбозу судин мозку. Він містить калій, що зменшує набряки та поліпшує роботу серця, підтримує кислотно-лужну рівновагу, яка може порушуватись за різких змін погоди; діє на розширені варикозні вени, звужуючи їх; впливає на стафілококову інфекцію як дезінфікуючий засіб; зменшує біль у суглобах; убиває гнильну мікрофлору кишечнику.
Зоя БЕРЕСТ, кандидат біологічних наук.