Осінній холод, дощі можуть стати серйозним випробуванням для нашого здоров’я. Тому необхідно дбати про зміцнення імунітету, який міг би протистояти сезонним захворюванням.
НЕ ПЕРЕОХОЛОДЖУЙТЕСЯ
Лікарі кажуть, що застуд у їхньому розумінні не буває. Будь-яка хвороба має бактеріальну або вірусну етіологію. Але переохолодження та зниження імунітету роблять нас беззахисними перед чужими й навіть власними мікробами, сприяючи розвитку захворювання. Восени ці ризики швидко зростають. Ще не забуте відчуття літнього тепла, й одягатися тепло не дуже хочеться. Але, на жаль, недостатньо утеплившись, ми літо не продовжимо, а от нежить із кашлем гарантовано отримаємо.
Доведено, що переохолодження знижує як загальний, так і місцевий імунний захист. Тому орієнтуймося на погодинний прогноз погоди на смартфоні. Адже навіть якщо зараз на вулиці комфортно, не факт, що ближче до вечора не похолодає до реально низьких значень. Діставайте з шафи тепле взуття, куртки та щодня беріть із собою парасолю. А якщо промокли під дощем – зігрівайтеся гарячим чаєм із лимоном і малиновим варенням, прогрівайте ноги в тазу з гарячою водою.
НЕ ЗЛОВЖИВАЙТЕ АЛКОГОЛЕМ І ТЮТЮНОМ
Компоненти тютюну та надмірна кількість алкоголю мають виражену імуносупресивну дію. Тому постарайтеся обмежитися малими дозами алкогольних напоїв, які і настрій піднімуть, і, за даними деяких досліджень, трохи простимулюють імунну систему. Що ж до куріння, то крім впливу нікотину та смол, є ще один несприятливий фактор – холодне повітря, яке потрапляє в дихальні шляхи.
УЖИВАЙТЕ ФРУКТИ І НЕ ТІЛЬКИ
Імунітету необхідне підживлення. Восени раціон має бути більш калорійним. Улітку, особливо якщо воно видалося спекотним, ми звикли харчуватися легко, їжею з невеликою кількістю калорій. Тепер у раціоні обов’язково потрібно збільшити кількість тваринного та (або) рослинного білка, адже саме він є будівельним матеріалом для імунних клітин. Кількість жирних продуктів також має зрости – організму треба показати, що ми почали готуватися до зими, інакше він почне відкладати жирові запаси з усього, що потрапило до рота.
СТИМУЛЮЙТЕ АКУРАТНО
Оскільки імунна система влаштована занадто складно, і вчені досі не розібралися остаточно в усіх особливостях її діяльності, імунологи дуже обережно ставляться до імуностимуляції. Проте існують речовини та продукти, які підвищують загальну імунну реактивність. Це мед, женьшень, імбир, шипшина, журавлина, чебрець, гранат і гранатовий сік, часник, гарбузове насіння, редька, квашена капуста; з напоїв – рідкі кисломолочні продукти та зелений чай.
ХОДІТЬ ДО ЛАЗНІ
Імунітет багато в чому залежить від роботи судин, по яких імунні клітини потрапляють до місця скупчення чужорідних мікроорганізмів. Зміцнити судини допомагає поперемінна дія високої та низької температури. Тому походи до лазні або сауни, якщо маєте таку можливість, посприяють зміцненню імунітету.
УНИКАЙТЕ СТРЕСІВ
Доведено, що хронічний стрес негативно впливає на імунітет. Особливо це відчувається у міжсезоння. Людям, схильним до неврозів і панічних атак, варто пройти курс «заспокійливої» терапії.
ПРОПИЙТЕ КУРС ПОЛІВІТАМІНІВ
Вплив вітамінів та мікронутрієнтів на роботу імунітету було підтверджено неодноразово. У людей зі зниженим імунітетом при обстеженні виявляють їх нестачу. Навіть правильне харчування з великою кількістю овочів і фруктів не завжди може заповнити вітамінний дефіцит. Тому курс полівітамінів і мікронутрієнтів посеред осені, на думку імунологів, – дієвий спосіб зміцнити імунітет. Важливо, що повноцінне засвоєння водо- та жиророзчинних вітамінів, а також мінералів досягається лише при їх окремому прийомі.
Краще використовувати комплекси, упаковані в зручні компактні блістери за технологією «one pack daily». Це допомагає точно доставити мікронутрієнти до потрібних відділів кишківника та максимально підвищити їхню біодоступність.