Що таке негативний резус-фактор? Які застереження щодо способу життя для людей з таким показником крові?
Галина. с. Довжик Сумської обл.
Ця характеристика крові означає, що на поверхні еритроцитів (червоних кров’яних тілець) відсутній особливий білок D-антиген, який має сильну імуногенну активність. Тож людей, котрі мають D-антиген, називають «резус-позитивними» (Rh+), а тих, які його не мають, – «резус-негативними» (Rh-).
Статистично помічено, що особи з негативним резусом мають більш високий IQ (рівень інтелекту), ніж люди з позитивним резус-фактором. Зазвичай у них нижча за нормальну температура тіла, тож вони не люблять холод. Крім того, психічно й емоційно врівноважені й стійкі до життєвих випробувань. Щодо зовнішніх ознак, то «резус-негативні» часто мають руде волосся та блакитні, зелені або світло-карі очі.
А відомий американський дослідник паранормальних явищ Бред Стайгер припустив, що люди з негативним резус-фактором походять з особливої генетичної лінії роду приматів Homo sapiens (вид «людина розумна») або є нащадками інопланетян.
За словами лікаря-генетика Максима БОРТНИКА, ризик вроджених вад у майбутньої дитини і загроза важкої, виснажливої вагітності виникають, коли у подружжя різні резус-фактори і дитина успадкує резус батька. Тоді з’являється небезпека резус-конфлікту, адже кров плода буде несумісною з кров’ю матері, а отже, її організм сприйматиме ембріон як щось чужорідне й вироблятиме захисні антитіла, що можуть завдати шкоди майбутній дитині, а під час вагітності є ризик викидня.
Ось чому важливо планування сім’ї та вагітності. Адже при завчасному виявленні потенційної можливості резус-конфлікту до нього можна підготуватися медичними засобами і звести негативні наслідки до мінімуму. Для запобігання цих та інших неприємностей, пов’язаних із особливостями організму майбутніх батьків, ще 22 грудня 2006 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Сімейного та Цивільного кодексів України» (№524-V), за яким наречені зобов’язані повідомити одне одного про стан свого здоров’я. А щоб мати достеменну інформацію, звісно, слід пройти відповідні медичні обстеження, в тому числі довідатися про групу крові та резус-фактор.
Переливати кров людині з негативним резус-фактором можна лише від такого самого донора.
Юрій ТОКАРЄВ.