Батьківщина більшості доступних для купівлі орхідей – тропіки. Вони є рослинами-епіфітами, тобто ростуть, чіпляючись за дерева, каміння, стовпи та навіть будівлі. Субстрат, на якому ростуть ці квіти на підвіконнях, відрізняється від ґрунту для квіткових горщикових культур. Він схожий на кору.
Є ТРИ ОСНОВНІ УМОВИ В ДОГЛЯДІ ЗА ОРХІДЕЄЮ
1. Вода і вологість.
Уявіть собі тропічний ліс із високою вологістю і частими дощами. Однак у ньому досить жарко, аби все, що намокло, швидко висохло. Це ті умови, в яких живе орхідея в природі. Але не панікуйте! Щоб зробити її щасливою, не потрібно створювати в своєму домі тропічний мікроклімат. Певні прості, але регулярні дії з вашого боку дозволять рослині почуватися, як у тропіках. Поливайте її приблизно раз на тиждень, помістивши ємність із рослиною під кран із прохолодною водою й утримуючи протягом 15 сек. Дозвольте воді стікати по корінню й негайно витікати через дренажні отвори на дні ємності.
Пам’ятайте, більшість орхідей ненавидять надмірно зволожений субстрат. Кращий час для поливу – ранок. Професіонали не рекомендують практикувати полив методом «кубика льоду», який кладуть біля основи рослини. Адже орхідея любить тепло, а не холод від льоду, що повільно тане. Якщо тримати горщик із рослиною на підносі або в глибокій ємності, дно якої вкрите шаром мокрої гальки, тропічна вологість для неї буде забезпечена. Переконайтеся, що сам горщик і «безпритульне» коріння рослини не торкаються води.
2. Температура.
Більшість орхідей успішно ростуть при температурі не нижче 15 градусів вночі та 21 вдень, тобто при типових домашніх або офісних умовах. Після цвітіння багатьом рослинам для повторної появи квітів потрібна витримка в прохолодному місці (плюс 10—12 градусів) протягом 6 тижнів.
3. Освітлення.
Уявіть собі яскраве, але затінене світло, що панує під кронами дерев у тропічному лісі. Так і для ваших орхідей буде кращим освітлення, що ллється зі сходу й фільтрується білою завісою. Прямих променів сонця слід уникати – вони спричиняють сонячні опіки. Листя орхідеї повідомить вам, достатньо воно отримує світла чи замало. Світло-зелене зазвичай сигналізує про недостатнє освітлення, а жовте «кричить» про його надлишок (або про хворобу рослини).
Щодо підгодівлі – для більшості видів у період цвітіння достатньою буде доза добрива, наприклад, «Містер колір» або «Чистий лист», розбавленого наполовину або навіть на чверть (один ковпачок на 3 л води), при кожному другому поливі. Зверніть увагу, коли в орхідеї настає фаза відпочинку, підживлювати її не слід!