До холодів не встигли закінчити деякий ремонт у будинку. Залишилося вирішити, які відкоси на вікнах зробити, з якого матеріалу. Дружина хоче, щоб красиво і практично було. Може, підкажете, на яких зупинитися?
Василь ОНИЩУК. Хмельницька обл.
Належне оформлення віконних відкосів – не лише питання естетики, а й збереження тепла в будинку. Оформити їх можна з різних матеріалів, розглянемо особливості найпопулярніших.
Гіпсокартон. Переваги таких відкосів полягають у швидкому та простому монтажі при мінімальній кількості будівельного сміття. Навіть без додаткового утеплення гіпсокартон має непогані теплоізоляційні характеристики, утворює ідеально гладеньку поверхню. Але краще все ж укласти під нього шар утеплювача, приміром, пінопласту чи мінвати. Гіпсокартон легко оздоблювати. Найчастіше після монтажу його ґрунтують і фарбують. Вартість матеріалу відносно невисока. Недолік гіпсокартону полягає у слабкій стійкості до механічних впливів. При пошкодженні лист доведеться повністю замінювати.
Для відкосів можна застосовувати лише вологостійкий гіпсокартон. Однак навіть він із часом може руйнуватись, здуватись під впливом вологи та втрачати свої властивості.
Штукатурка. Це найбільш розповсюджений, класичний вид оздоблення. Цей матеріал має високі тепло та звукоізоляційні характеристики, тривалий строк служби, стійкий до механічних впливів. Штукатурка не боїться впливу грибка, за потреби її можна легко відремонтувати. При монтажі абсолютно не утворюється швів. Такі відкоси можуть служити десятки років, виглядають красиво й естетично, за бажання їх можна фарбувати. До труднощів можна віднести тривалість і складність монтажу, велику кількість будівельного сміття при роботі. Тому краще доручити це фахівцям. Робота ділиться на кілька етапів. Після того, як завершиться один, треба зачекати. А на це потрібен час. Однак деякі майстри намагаються виконати ці роботи за один раз. Якщо зробити штукатурні відкоси неякісно, це може призвести надалі до утворення тріщин і відшарувань. Крім того, через різкі зміни температури та потрапляння води з часом штукатурка може осипатись. Але, як уже згадувалось, таке покриття легко підлягає ремонту.
Порада: щоб уникнути появи тріщин, не забудьте спочатку захистити поверхню склохолстом! Штукатурка «не любить» вологу й довго висихає.
Важливо: для житлових кімнат можна скористатись гіпсовим розчином. Для приміщень з високою вологістю – штукатуркою на цементній основі, вона більш вологостійка.
Пластик. Відкоси з пластику стали робити відносно нещодавно, однак цей матеріал швидко завойовує популярність. Монтують їх дуже швидко, при цьому фактично без будівельного сміття, вони утворюють ідеально рівну поверхню. Їх легко утеплити (без утеплення пластик не зберігатиме тепло в приміщенні). Найкращий утеплювач – мінвата, завдяки чому досягаються виключні теплоізоляційні характеристики. Особливою популярністю зараз користуються сендвіч-панелі: це два листи ПВХ, заповнені утеплювачем. Вони є більш міцними і не тріскаються, як пластик. Але чим більше у таких відкосів теплозахисних функцій, тим дорожчі.
Важливо обрати лише якісні панелі, а також правильно їх монтувати, інакше можуть утворюватися щілини. Пластик не пропускає повітря і вважається не надто екологічним матеріалом, до того ж він не найдешевший. Краще обирати такий, що не боїться вигоряння та не тріскається при незначних ударах.
Недоліком матеріалу є чутливість до ударів. При механічних пошкодженнях панелі доведеться повністю замінювати новими. Пластик надзвичайно простий у догляді, не боїться вологи, тому такі поверхні можна мити вологою ганчіркою із додаванням мийних засобів.
Водночас не всім подобається обшивка пластиком в інтер’єрі, особливо якщо вікна дерев’яні, а він оформлений у класичному стилі.
Дерево. Такі відкоси красиві й екологічні, користуються попитом у любителів природних матеріалів. Особливо добре поєднуються з дерев’яними вікнами. Надійно захищають від холоду. Для кращого захисту проміжки між панеллю та стіною при встановленні заповнюють герметиком. До мінусів можна віднести ціну, адже дерево – задоволення недешеве. Деревина потребує спеціального догляду, тому такі відкоси періодично вкривають захисними розчинами.