Артроз тазостегнового суглоба – захворювання, спричинене змінами структури хрящової тканини, що не відновлюється. Тому будь-які її пошкодження позначаються на здоров’ї суглобів.
На стан хряща впливає і суглобова рідина, яка виконує функцію змащування тканин. Якщо її недостатньо, навантаження на поверхню кісток збільшується, відбувається тертя між ними, що призводить до зміни форми і положення суглобового хряща, він стає тоншим, через це виникає біль.
Як допоміжний метод лікування артрозу тазостегнового суглоба можна робити самомасаж. Це допоможе зменшити біль, нормалізувати тонус, ліквідувати атрофію м’язів. Масаж застосовують на будь-яких стадіях захворювання.
Невеликий комплекс лікувального самомасажу можна робити 2–3 рази на день, прийнявши положення лежачи та гранично розслабивши м’язи, що оточують суглоб.
Якщо непокоїть сильний біль у суглобі, масаж починайте з вище- і нижчерозташованих ділянок, роблячи легкі неглибокі прийоми.
1. Погладжування верхньої частини сідниці та поперекової ділянки – 8–10 разів. Потім також нижньої частини сідниці та верхньої третини стегна. Виконується долонею. При цьому чотири пальці з’єднуються разом, а великий відводиться, що дає можливість захопити більшу площу. Долоня щільно притискається до масованої ділянки, злегка обхоплює її і без зусиль ковзає по шкірі повільно й ритмічно.
2. Розминання м’язів навколо тазостегнового. Спочатку проводиться основою долоні – 5–6 разів, потім подушечками чотирьох пальців колоподібними рухами, причому пальці розводять, а обертальні рухи роблять у бік мізинця, ковзаючи вздовж м’яза й захоплюючи нові ділянки.
Якщо біль не дуже сильний, то після розминання проводять розтирання навколо тазостегнового суглоба.
3. Розтирання:
а) пунктирне – роблять подушечками чотирьох пальців у всіх напрямках;
б) колоподібне – подушечками чотирьох пальців;
в) колоподібне – гребенями пальців;
г) колоподібне – гребенем великого пальця, який згинається і впирається у вказівний.
Кожен прийом виконувати по 5–8 разів.
Закінчити самомасаж потрушуванням і погладжуванням. Техніка потрушування доволі проста: м’яз потрушують мізинцем і великим пальцем, інші пальці злегка підняті. Коли болі слабшатимуть, кількість повторень кожного прийому можна збільшувати, число прийомів також.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.