Православні 28 грудня вшановують Собор Кримських святих, до якого входять святі, що розбудовували в Криму Церкву. Це апостол Андрій Первозванний, котрий із проповідями дійшов аж до Криму, Климент Римський – один із 70-ти учнів Христа, який пізніше став Римським єпископом. За часів гонінь він був засланий в Інкерманські каменоломні. Також до списку Кримських святих увійшли Василій Херсонеський і ще шість єпископів, що прибули до Криму в IV ст., аби поширювати християнство. У VІІ ст. в Херсонес був засланий Папа Римський Мартин І, якого вважають не лише католицьким, а й православним святим.
Римо-католики та лютерани 28 грудня згадують невинно замордованих немовлят, котрих цар Ірод наказав вбити у Віфлеємі, сподіваючись, що серед них буде й Ісус. Від мудреців зі Сходу, які прийшли, щоб знайти і вшанувати Ісуса, він дізнався, що народився Цар світу, й злякався, що новий Цар становитиме загрозу його владі. Але Христос, котрий врятувався у Віфлеємі, дозволив себе вбити на Голгофі, аби дати можливість врятуватися усім вірним.
Лютерани 31 грудня святкують Канун Нового року, хоча це й не є окремим святом, але днем, що входить у різдвяний період. Це час для приготувань до приходу Месії, хоч точний час цього приходу нікому не відомий.
Православні 1 січня вшановують преподобного Іллю Муромця. І хоча його життєпис оповитий міфічними та героїчними оповідями й не всі дослідники впевнені, що він був реальною постаттю, проте в Антонієвих печерах лежать мощі преподобного Іллі Муромця, який жив у Києво-Печерському монастирі в ХІІ ст.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.