Римо-католицька та вірменська Церкви 8 вересня святкують Різдво Діви Марії. Хоча Писання майже не розповідає про земне життя Богородиці, одначе з Передання відомо, що її батьків звали Іоаким та Анна. Вони дуже довго не мали дітей, що в ті часи вважалося карою за гріхи. Подружжя довго молилося і якось під час цього Іоакиму в пустелі явився янгол, який обіцяв, що вони матимуть дитину, про яку «говоритимуть у всьому світі». Маленьку Марію, дякуючи Богу за дитя, віддали до Єрусалимського храму, де вона служила до повноліття.
Православні 10 вересня згадують святого Іова Почаївського. У XIII ст. на Почаївській горі залишила слід від своєї стопи Богородиця. Саме на тому місці виникає монастир, ігуменом якого у XVI ст. став чернець Іов, якого в миру звали Іваном, на честь Івана Хрестителя, а прізвище мав Залізо й відрізнявся твердістю віри.
Православні та греко-католики 11 вересня відзначають Усікновення голови Івана Хрестителя. Святий, пророк і предтеча Месії Іван Хреститель був посаджений до в’язниці царем Іродом. Про його мученицьку смерть розповідають євангелісти Матвій, Марк та Лука. Зазвичай Церква, зараховуючи когось до лику святих, згадує цих святих в день їх смерті, бо саме вона стала завершенням їх земних випробувань і страждань та моментом переходу у вічний світ до Бога.
Православні та греко-католики 13 вересня святкують Покладення пояса Пресвятої Богородиці. Згідно з Переданням, Богородиця Сама виплела собі пояс із верблюжої шерсті та передала його апостолу Фомі, коли возносилася на Небеса. Так потішила апостола, який запізнився на її Успіння. Позаяк мощей Пресвятої Богородиці немає, адже Христос забрав Її на Небеса, то пояс та риза лишаються доказами Її земного життя. Через ці речі багато вірян отримали зцілення. Дружина Константинопольського імператора, що правив на межі IX–X ст., вилікувалася, коли на неї було покладено пояс Богородиці, тож на спомин про цю подію та вшановуючи силу Матері Божої, було встановлено свято. Нині пояс поділено на три частини, одна зберігається у монастирі на горі Афон, друга — в монастирі в Трірі у Німеччині, а третя — в Грузії.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.