У римо-католиків з 5 квітня починається Великодній тиждень. Сьогоднішня урочистість називається Понеділок у Великодній октаві, й подібну назву має кожен наступний день аж до неділі. Слово «октава» походить з латини й означає «вісім» — саме стільки днів триває святкування Великодня. Наступний тиждень і Великдень сприймаються вірянами як одна урочистість, що святкується протягом восьми днів. Її тривалість показує, наскільки важливим є це свято, хоча крім Великодня також відзначається октава Різдва.
Православні, греко-католики та Вірменська церква 7 квітня святкують Благовіщення, коли Архангел Гавриїл сповістив Діву Марію, що вона народить Месію, про якого заповідали старозавітні пророки. Євангеліст Лука розповідає, що Марія на слова архангела відповіла: «Нехай буде мені згідно зі словом твоїм!» Саме в цей момент відбулося зачаття, адже слова Богородиці були не лише виявом покори, але й її вільної волі, а також волі всіх людей, які очікують на спасіння від Христа. У Вірменській церкві Благовіщення також є Днем благословення материнства, коли в кожній церкві благословляють усіх матерів.
Православні та греко-католики 8 квітня вшановують Архангела Гавриїла, якого Господь обрав благовістити Марії, а з нею і всьому людству радість про втілення Сина Божого. Архангел Гавриїл, служачи Богу, надихав пророка Мойсея, коли той писав книгу Буття; пророку Даниїлу сповіщав про майбутнє єврейського народу; явився праведній Анні зі звісткою про народження від неї Діви Марії; звістив священнику Захарії про народження Іоана Хрестителя, а Йосифу відкрив тайну втілення Сина Божого і попередив про наміри Ірода, звелівши тікати в Єгипет. Коли Господь перед Своїми стражданнями молився в Гетсиманському саду до кривавого поту, для Його укріплення, за церковним переданням, був посланий з небес Архангел Гавриїл.
Римо-католики 11 квітня святкують Другу Великодню Неділю, яка є останнім днем Великодньої октави. Інша назва — Біла Неділя. Раніше в цей день новонавернені, які були охрещені під час Пасхальної вігілії (всенощного бдіння), одягалися в білі шати та брали участь у процесії до храму, де приймали своє перше причастя. Святий Іван Павло ІІ також цю неділю встановив святом Божого Милосердя. Пов’язане воно з черницею Фаустиною Ковальською. Вона в 1935 році мала об’явлення Христа, який закликав проголошувати послання про Боже Милосердя для всього світу. В 2002 році, під час паломництва до Польщі, Папа Іван Павло II ввірив увесь світ Божому Милосердю, і Церква отримала нове свято.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.