Римо-католики та лютерани 29 червня вшановують апостолів Петра та Павла. Це два першоверховні апостоли, які проповідували Євангеліє по всьому світу. Петрові, який раніше звався Симоном, Христос дає нове ім’я, яке перекладається як «камінь, скеля» — таким він і стає для Церкви. Павло, натомість, не був учнем Христа за Його земного життя, він готувався стати рабином і переслідував християн, доки Христос не явився йому по дорозі в Дамаск. Відтоді Павло стає ревним Його послідовником. Передання говорить, що обидва апостоли загинули мученицькою смертю в один день, тому в один день і вшановуються.
Римо-католики 3 липня відзначають свято апостола Фоми, якого часто називають невіруючим, бо не повірив словам, що Христос воскрес, доки на власні очі не побачив Його та Його ран. Проте з передань відомо, що з проповідями про воскреслого Христа Фома дійшов далі за інших апостолів, аж до самої Індії, і по дорозі навернув у християнство декілька народів.
Православні 4 липня відзначають День усіх святих землі української, згадуючи всіх тих, хто проповідував на теренах України, починаючи від апостола Андрія Первозванного, який, піднімаючись по Дніпру, благословив ці землі, папу Климента Римського, що перебував у засланні на території Криму, княгиню Ольгу та її онука Володимира, котрий хрестив Русь, і закінчуючи новомучениками, що постраждали в ХХ ст. за часів атеїстичного Радянського Союзу, — це священики та миряни, яких засилали в табори та розстрілювали. І хоча імена багатьох із них не збереглися, Церква вшановує їхню пам’ять.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.