Православні та греко-католики 19 квітня вшановують святого Методія, архієпископа Моравського та вчителя слов’ян. Саме завдяки йому розпочато звершення Божественної Літургії зрозумілою слов’янською мовою.
Римо-католики 23 квітня відзначають свято на честь святого Войтеха, єпископа та мученика, а також головного покровителя Польщі. Жив святий у Х ст., деякий час був єпископом Праги, потім вирушив до Риму, де вступив до ордену бенедиктинців. Шанується святий Войтех поляками, бо був місіонером у Польщі, та 23 квітня 997 року його вбили язичники. Мощі святого зберігаються в Гнєзненському соборі (Польща).
Православні та греко-католики 25 квітня святкують Вхід Господній до Єрусалима. Цю подію згадують усі чотири євангелісти. У ті часи в євреїв був звичай: царі та переможці в’їжджали до Єрусалима на конях або ослах під урочисті вигуки народу, який зустрічав їх із пальмовими гілками в руках. Сповнюючи старозавітне пророцтво, саме так в’їжджав до Єрусалима Христос, проте не як земний цар, або переможець у війні, а як Цар небесного царства, як Переможець гріха та смерті. Хоча єврейський народ, який на той час був під римським ярмом, очікував на Месію як політичного визволителя. Це свято також називається Вербною неділею, бо віряни приходять до церкви з гілками верби в ознаменування тих пальмових гілок, з якими іудеї зустрічали Ісуса в Єрусалимі. Беруть саме вербове гілля, бо воно першим розпускається навесні.
Лютерани 25 квітня відзначають День апостола та євангеліста Марка. Ймовірно, саме в домі його матері відбувалася Таємна Вечеря, яку він так докладно описує. Марк вирушив разом із Павлом у першу місійну подорож, потім допомагав йому в Римі. Від нього багато дізнався про життя Ісуса. Тож дехто Євангеліє Марка називає навіть «щоденником Петра».
Вірменська Церква 25 квітня має Червону Неділю — четверту післявеликодню неділю. Червоний — як колір пролитої крові Христа, так і всіх мучеників, що загинули за віру.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.