Юдеї 17–18 травня відзначають Шавуот – свято на честь дарування єврейському народу на горі Синай Тори та десяти заповідей, які стали морально-етичною основою як в юдаїзмі, так і в християнстві. Передання розповідає, що Мойсей, крім скрижалей із десятьма заповідями, отримав і усні настанови, які записав пізніше, – так з’явилася Писемна Тора, або П’ятикнижжя Мойсеєве. Важливо, що це свято саме дарування Тори, а не отримання Тори, бо подарована вона лише раз, але отримується щоразу, коли відкривається для читання і вивчення.
Буддисти 18 травня святкують День народження Будди. Згідно з традицією, він народився неподалік від кордону Непалу та Індії. Його батько був раджею, а мати – принцесою. Аби благословити новонароджене дитя, був запрошений провидець Асіта, який жив у горах. Старець знайшов на тілі Сіддхартхи Гаутами (так звали майбутнього будду) 32 ознаки великої людини, тож прорік, що дитя стане або великим царем, або великим святим, тобто буддою.
Римо-католики, лютерани та Вірменська Церква 23 травня святкують Зіслання Святого Духа, або П’ятидесятницю, бо саме на п’ятдесятий день після Воскресіння Христа Святий Дух зійшов на апостолів. Так сповнилася обіцянка Христа, що після Його відходу на небо Бог-Отець надішле учням і Церкві Духа Утішителя, тож учні Христові ніколи не будуть самі.
Православні та греко-католики 21 травня згадують апостола та євангеліста Івана Богослова, якого разом із братом Яковом Ісус покликав до числа Своїх учнів. Іван був одним із трьох, кого Він особливо наблизив до Себе. Тож саме Іван був присутній при воскресінні Христом доньки Яіра та під час Преображення Господнього на горі Фавор. Під час Таємної Вечері він сидів за столом поряд із Ісусом і за знаком апостола Петра, припавши до грудей Христа, запитав про ім’я зрадника. Апостол Іван йшов услід за Ісусом, коли Його, зв’язаного, вели з Гетсиманського саду на суд первосвященників Анни та Каяфи. Пізніше Івану випаде жереб піти до Ефесу та інших Мало азійських міст для проповіді Євангелія. І саме Іван напише одне з чотирьох Євангелій та книгу Одкровення про останні часи.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.