Православні та греко-католики 15 лютого святкують Стрітення Ісуса Христа. Про цю подію розповідає євангеліст Лука, коли Марія з Йосипом принесли Ісуса до Храму, аби подякувати Богу за Дитя. За звичаєм, незаможна родина мала принести в жертву двох горлиць — саме з ними Святе сімейство зображується на іконах Стрітення. В цей день на літургії читається Євангеліє від Луки, що також згадує про старця Симеона, який упізнав в Ісусі Месію і пророкував спасіння через Нього для всього світу.
Буддисти 15 лютого відзначають День відходу в Нірвану Будди Шакьямуні. Нірвана — це звільнення від страждань і смерті та припинення нових перероджень, стан просвітлення, що є метою кожного буддиста. Цей день традиційно проводиться в медитаціях, а також відвідуються храми й монастирі, складаються пожертви.
Римо-католики 17 лютого відзначають Попільну середу. Саме цього дня під час літургії відбувається обряд посипання голів мирян попелом зі словами священника: «Пам’ятай, людино, що ти порох, і до пороху вернешся». Так розпочинається Великий піст. Посипання попелом робиться на знак покаяння та покути. Вважається, що цей обряд у богослужінні з’явився у VIII ст., проте своїм корінням він сягає біблійних часів, коли, відчуваючи відчай чи каяття, люди посипали собі голову попелом.
Православні 18 лютого згадують святого Феодосія, архієпископа Чернігівського, який жив у XVII ст., керував Онуфріївським, Видубицьким монастирями, а потім Чернігівською єпархією і виявив себе мудрим та ревним керівником, який розбудовував Церкву в часи Руїни. Також святитель Феодосій був духівником гетьмана Івана Мазепи. Церква зібрала 49 свідчень про пов’язані з ним чудотворіння, що й стало підставою до зачислення архієпископа до лику святих.
Вірменська Церква 21 лютого, в другий тиждень Великого посту, згадує про вигнання Адама з раю, позбавлення його блаженства, що стало карою за гріх. «Ти порох, і до пороху вернешся», — говорить Писання. Хвороби, старість і смерть є наслідками первородного гріха, на них приречена кожна людина, проте вони будуть переможені другим Адамом — саме так названий Ісус Христос у Новому Заповіті.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.