Римо-католики 14 лютого вшановують святих покровителів Європи — монаха Кирила та єпископа Мефодія.
Вірменська Церква 14 лютого святкує Стрітення Господнє.
Буддисти 15 лютого відзначають День відходу в Нірвану будди Шакьямуні.
Православні, греко-католики 15 лютого святкують Стрітення Господнє.
Православні та греко-католики 16 лютого вшановують святих Симеона Богоприїмця та пророчицю Анну.
Православні 18 лютого згадують святого Феодосія архієп. Чернігівського.
Стрітення Господнє
Ця подія описана в Новому Заповіті й вертає нас до давніх часів, коли за Мойсеєвим законом усі єврейські батьки мусили на сороковий день після народження своїх синів-первістків приносити їх до Храму для посвячення Богу. Тож Марія з Йосипом принесли немовля Ісуса до Єрусалимського храму. В той час в Єрусалимі жив праведний старець Симеон, який отримав від Бога обіцянку, що той не помре, доки не побачить Месію. Симеон прожив близько 300 років, чекаючи Божої обіцянки. І коли він прийшов у Храм та побачив Немовля, то одразу зрозумів, що це Спаситель. Він взяв Ісуса на руки і сказав: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, бо бачили очі мої спасіння Твоє». Цими словами Симеон мав на увазі, що тепер він може спокійно піти з життя, бо нарешті побачив Спасителя. Часто Симеона називають Богоприїмцем, бо взяв, «прийняв» на руки Христа. Тоді ж у храмі була і пророчиця Анна, яка теж упізнала Спасителя й почала прославляти Бога по всьому Єрусалиму та говорити про прихід Месії.
Свято називається Стрітення, бо розповідає про зустріч Симеона та Христа, проте це також зустріч цілого людства в образі старця з Богом.
У ті часи подружжя мало не лише принести немовля до Храму, але також скласти жертву. Жінка вважалася ритуально нечистою і для очищення мала принести в жертву ягня та голуба. Якщо вона була дуже бідною, то достатньо було двох голубів або горлиць (саме їх часто можна побачити на іконах Стрітення). Приписи також передбачали викупну жертву за первенця. Проте євангеліст Лука про неї не згадує. Ймовірно, вона взагалі не була принесена, адже Христос пізніше Сам принесе жертву своїм життям на Хресті.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.