З НАШОГО РОДУ
Квітучої весняної пори на четвертий день квітня 1953 р. в родині Цісиків народилася дівчинка Квітослава. Родина Квітки – так називали її вдома – належала до львівської інтелігенції, яка 1949 року потрапила до США. Згодом дівчина стала відомою під артистичним псевдонімом Кейсі, складеним із перших літер імені та прізвища англійською мовою.
ПОЄДНАЛА МУЗИКА І МОВА
Із чоловіком Квітку поєднала музика. Почавши з нуля, з часом він став власником студії звукозапису. Не був українцем, але дуже підтримував її в усьому. Любов до музики успадкував і Ед-Володимир. Іще дворічним син чув від батька: має знати українську, бо колись поїде в Україну.
ПІСНЯ НЕ ЗНАЄ КОРДОНІВ
У відеоінтерв’ю, яке 1992 року взяв у Квітки тодішній керівник ансамблю «Червона рута» Олександр Горностай, вона згадувала: батько був скрипалем і з 4 років навчав її музиці. Спершу й сама думала стати скрипалькою, та… надто вже любила співати! Іще школяркою збагнула, що може змінювати свій музичний стиль. Вступила до нью-йоркської консерваторії вчитися на скрипальку, та незабаром почала брати уроки співу. Сподівалася стати… оперною співачкою, але пізніше її привабив студійний спів.
Голос Квітки привертає увагу; за якийсь час співачка стає однією з найвідоміших виконавиць джинглів до рекламних роликів. Частенько хвалить своїм друзям співучу українську мову, і ті хочуть почути, як ця мова звучить, тож Квітка починає співати для них. І швидко з’ясовує, що записів українських пісень – обмаль! Відтоді мріє випустити таку платівку для української громади, в надії, що хтось почує її спів і в Україні.
І таки встигає випустити дві такі україномовні платівки. Її неповторний голос вдало обрамило чудове оранжування, автору якого, казала Квітка, вдалося «залишити в цих піснях українську душу».
Акомпонувала старша сестра, вимову ставила мати. 1990-го обидві платівки номінували на премію «Греммі» в категорії «Сучасний фольк».
УЛЮБЛЕНА І… ЗАБОРОНЕНА
Її спів у нас справді почули. І не лише шанувальники: за пісні про УПА і січових стрільців потрапила під заборону в СРСР. Тож люди привозили її платівки здебільшого нелегально, передаючи в Україні із рук в руки. Квітка дуже хотіла приїхати з концертом, але побувала тут лише в 1983 році з приватною поїздкою. Виступити на українській землі після здобуття Незалежності не судилося.
НЕЗАБУТНЯ
1992-го жінка довідалася, що хвора на рак молочної залози, від якого не стало її матері й сестри. Лікарі відпускали лише кілька місяців, та Квітка прожила ще 7 років і пішла в засвіти незадовго до свого 45 річчя. Але її любов до України не обірвалася.
…Наприкінці життя співачка лікувалася від раку в онкологічному шпиталі Memorial Cancer Center. Там серед інших пацієнтів був американець Алекс Гутмахер, якому пощастило вижити попри діагноз «агресивна саркома» після 11 операцій і хіміотерапії. Коли вперше почув голос Квітки, відчув, що має певну місію, адже він також – музикант і продюсер. За національністю єврей, та предки його – українського походження, тож Україна для Алекса – не чужа.
Одужавши, чоловік розпочав американо-український благодійний проєкт пам’яті Цісик «Незабутня Квітка», покликаний продовжувати життя. У його рамках перераховує кошти онкоцентрам, відвідує хворих у шпиталі. Останніми роками допомагав і воїнам АТО. А ще мріяв про те, аби з’явилася вулиця Квітки Цісик, відкрився її музей і побачив світ фільм про неї, а для виконавців українського романсу запровадили конкурс її імені. Усе це здійснилося, а одна із зірок у сузір’ї Овна завдяки Алексу була названа «Квіткою»…
Та головною метою Гутмахера тривалий час залишався пересувний мамограф. Нарешті через 9 років у Вінниці він передав відповідне обладнання вартістю 3 млн грн для обстеження сільських жінок, пояснивши: вони значно рідше від міських мають змогу відвідати лікаря.
Рак молочної залози – підступна хвороба. При кожній нагоді Алекс нагадує українським чоловікам, аби ті звертали увагу на здоров’я своїх жінок – справжнього «багатства України».
І коли кілька років тому в Києві відбулася благодійна імпреза пам’яті Квітки Цісик, там звучали й рядки, написані Алексом на мелодію Френка Сінатри: «Чарівна Квітко, як метелик Ти промайнула наді мною…» Просто зі сцени Гутмахер повідомив, що збиратиме кошти на черговий мамограф для українок.
Підготувала Ольга ВОЛИНСЬКА.