Молоко в нашому раціоні традиційно посідає важливе місце. У збалансованому вигляді містить усі необхідні для харчування людини речовини — білки, жири та вуглеводи. Є цінним продуктом завдяки вмісту кальцію, магнію, калію, йоду, вітамінів А, D й групи В. Незамінне у дитячому меню і надзвичайно корисне для дорослих.
Одразу зауважимо: є люди, які не переносять молочний білок (казеїн) або молочний цукор (лактозу). Але не поспішайте під впливом реклами рослинних замінників молока чи безлактозних продуктів виносити собі такий вердикт — відповідний діагноз можуть встановити тільки медики після серйозних досліджень. Пам’ятайте, що в Європі людей із непереносимістю лактози — не більше 9–10 відсотків.
Але навіть абсолютно здорові любителі цього напою можуть отримати небажаний ефект, якщо споживатимуть неякісний або фальсифікований продукт. А такого на прилавках наших магазинів — чимало!
Так уже склалося, що за відсутності дієвого контролю за виробниками та продавцями молока кожен похід у магазин чи на базар перетворюється на лотерею. Якщо пощастить, отримаєш корисний напій, якщо ні — придбаєш за свої гроші купу проблем. Як відомо, неякісним молоком можна й отруїтися.
Найгірший вибір — з нелегальних ринків, які ніхто не контролює. Товар реалізується фактично «з землі», в пластикових пляшках з-під інших напоїв, в яких у спеку без холодильника швидко псується. Щоб «покращити» смак молочка, яке вже почало скисати, або продовжити термін його зберігання, недобросовісні продавці можуть додавати у нього в кращому разі цукор, а в гіршому — перекис водню, сечовину, соду, аміак чи навіть антибіотики. Щоб збільшити густину молока й надати йому привабливого вигляду, додають, буває, крохмаль, вапно чи борошно. А щоб товару було більше — розводять водою.
МІЙ ЕКСПЕРИМЕНТ
До яких тільки хитрощів не вдаються запопадливі перекупки! Не гребують ними і реалізатори молока на легальних ринках. «Трюкачів» доводилося викривати й автору цих рядків. Одного разу на базарі я придбала домашнє незбиране молоко (яке, за словами продавчині, не піддавалося жодній обробці) і віднесла до ветеринарної лабораторії на аналіз. З’ясувалося, що це молоко сепароване, фактично знежирене, тобто з нього було зібрано найціннішу та найдорожчу частину — вершки. А те, що залишилося, мені продали за вартістю незбираного домашнього молока. Крім того, в напої зашкалювали хвороботворні бактерії. Саме тому експерти радять пити домашнє молоко лише кип’яченим — така обробка вбиває небажану мікрофлору.
ЯКІСТЬ «ДОМАШНЬОГО»
Утім, якщо уважно підійти до справи, саме серед «домашнього» молока можна знайти справді якісне. Як твердять обізнані споживачі, для цього бажано спочатку познайомитися з продавчинею і придбати молоко відразу «з двору», попередньо пересвідчившись, що корівка, від якої воно видоєне, утримується в гарних умовах і вчасно «приймає душ». Санітарна обробка тари та рук господині теж важлива. До речі, у парному молоці від здорової корівки протягом двох годин після того, як його видоїли, немає хвороботворних бактерій взагалі.
На базарі фахівці зобов’язані перевіряти молоко в лабораторії за кількома показниками — механічне забруднення, органолептика (тобто зовнішній вигляд і смак), кислотність і густина. Мають пересвідчитися й у відсутності маститу в корови. Крім того, кожна Квітка чи Зорька зобов’язана час від часу проходити огляд вдома у місцевого Айболитя (зокрема, й щодо захворювання на туберкульоз), тож від продавця на базарі вимагають відповідну довідку з ветеринарної служби. Господар теж має бути здоровий, тому реалізатора для початку попросять оформити санітарну книжку.
На ідеальному ринку цих вимог неухильно дотримуються, але на реальному вам краще самому попросити відповідні документи й переконатися, що варті довіри й не видані «за царя Гороха». Між іншим, продавати на базарі сепароване молоко де-юре заборонено, але де-факто воно там є. Висновки робіть самі.
МАНІПУЛЯЦІЇ ІЗ ЖИРНІСТЮ
Часто «не дотягує» до заявленої жирності й магазинне молоко в пакетах, про що неодноразово, за результатами перевірок, заявляли організації, які займаються захистом прав споживачів. Знаходили в ньому й рослинні жири та антибіотики.
Варто зазначити, що магазинне молоко — це зазвичай продукт «нормалізований». Отримують його так: спочатку незбиране молоко сепарують, тобто відокремлюють від нього часточки жиру, а потім «доводять» до необхідного показника за жирністю за допомогою зібраних натуральних вершків або сухого молока. Втім, траплялися випадки, коли недобросовісні виробники додавали замість останнього рослинні замінники. Такий фальсифікат узагалі не можна вважати молоком.
Продають у нас і відновлений продукт — це коли порошкоподібне сухе молоко розводять водою і фасують. При цьому напис на пакеті «молоко відновлене» навряд чи знайдете, виробники вважають за краще цей факт приховувати.
Заради справедливості зауважимо, що все-таки магазинне молоко експерти вважають більш безпечним — таке можна пити без додаткового кип’ятіння. Найкорисніше — пастеризоване, адже в ньому, на відміну від стерилізованого, зберігається левова частка вітамінів. Зате у стерилізованому гарантовано знищені не тільки хвороботворні бактерії, але і їхні спори.
Маніпуляції із жирністю (яка великою мірою визначає ціну продукту) — найбільш розповсюджений метод обману покупця, до якого вдаються і дрібнотоварні виробники, й деякі молокозаводи. Тому споживачу нічого не залишається, як навчитися визначати якість продукту самотужки — за допомогою власних очей та нехитрих тестів.
ЯК ВИЗНАЧИТИ ФАЛЬСИФІКАТ
Інколи його можна розпізнати одразу: якщо молоко має холодний блакитний відтінок — воно знежирене. Натуральний колір — не яскраво-білий, а ніжно-молочний. Якщо пастеризоване за кімнатної температури занадто довго не скисає, можливо, в ньому є розкислювачі або антибіотики. Додавши кілька крапель йоду, можна визначити наявність крохмалю. Якщо молоко набуло легкого блакитного відтінку — крохмаль є, якщо жовтуватого — немає.
Свіжий якісний продукт має приємний і характерний для молока запах та смак, без гіркуватого чи кислуватого присмаку. Якщо швидко стікає зі стінок скляної пляшки і майже не залишає на них сліду — швидше за все, розбавлене водою. Якщо молоко почало розшаровуватися — почало скисати.
Шкода, що в магазині оцінити товар «на око» не вийде, адже левова частка молока фасується в непрозору пластикову тару чи поліетиленові пакети.
Інна ПОЛЯНСЬКА.