Пієлонефрит — запальний процес у нирках, переважно інфекційного походження. Хронічний найчастіше є наслідком гострого. Втім, одразу може набути хронічної форми. Як правило, захворювання зачіпає одну нирку. У жінок пієлонефрит зазвичай починається після запалення сечового міхура (циститу). У чоловіків — як ускладнення урологічних захворювань (простатиту, аденоми передміхурової залози, сечокам’яної хвороби тощо).
Серед типових симптомів:
- підвищена температура тіла (вище 38 градусів)
- біль у нижній частині спини (часто з одного боку)
- набряк обличчя
- нудота, блювота
- нерідко печіння при сечовипусканні, часті позиви до нього
- каламутний, темний колір сечі з неприємним запахом, інколи домішками крові.
Захворювання діагностують за симптоматикою, а також даними лабораторних аналізів сечі й крові. У разі уточнення діагнозу призначають рентгенологічне обстеження.
Для лікування застосовують антибіотики цілеспрямованої і загальної дії, знеболювальні препарати, а також такі, що відновлюють нормальний кровообіг у нирках. Після зняття гострої форми призначають так звану функціональну (пасивну) гімнастику нирок, фізіотерапевтичні процедури, полівітаміни, лікування мінеральними водами.
При пієлонефриті важливо дотримуватися дієти. Насамперед виключити вживання гострих страв і різних приправ. Харчування має бути багатим на білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи. За дотримання усіх приписів прогноз лікування — переважно оптимістичний.
Іван КЛЯВЗУНИК, лікар-уролог.