28 серпня християни відзначають свято Успіння Пресвятої Богородиці, про яке згадували ще блаженні Августин та Ієронім, а також Григорій, єпископ Турський. У народі ж його звично називають Першою Пречистою. Відомо, що спочатку різні церкви упродовж кількох століть відзначали його в зовсім різні дні й навіть пори року, вирізняючи фізичну кончину й власне Вознесіння Богородиці на небо. Нинішню дату запровадив 595 р. візантійський імператор Маврикій після своєї перемоги над персами 15 серпня (за ст. ст.); вона поступово й стала загальноприйнятною.
Як розповідається у Євангелії від Іоанна, Ісус наприкінці Свого земного життя доручив піклуватися про Богородицю Своєму улюбленому учню, який став одним з євангелістів. Відомо, що саме в домі Іоанна Богослова замешкала Божа Матір, ведучи богоугодне життя, аж поки Архангел Гавриїл повідомив їй, що невдовзі Господь забере Її на небо. Тоді за молитвою Божої Матері звідусіль почали збиратися апостоли.
Коли настав час Успіння, яскраве світло розлилося довкола ложа Богородиці, і Христос, зійшовши в оточенні ангелів і архангелів, прийняв душу Пресвятої Діви Марії, яку на іконах зображують у вигляді сповитої у біле крихітної дитинки.
Під час похорону тіла Пречистої чулися звуки небесної музики і довкола розливалося світло. Спроба варти розігнати процесію не мала успіху; хмара прикрила вірних від нападників, опустившись до землі, так що було лише чутно кроки і спів…
Тіло Пречистої було покладено до гробниці, вхід у яку закрили каменем. Та коли за 2 дні, на прохання апостола Фоми, який єдиний не встиг попрощатися з Богородицею, відвалили камінь, – знайшли лише пелени. Тож Матір Божа відійшла до Бога з тілом і душею, як і Сам Господь наш Ісус Христос.
Зараз на місці поховання Пречистої в Гефсиманії височіє храм…
Успіння Пресвятої Богородиці завершує церковний рік, який у вересні розпочинається святом Її Різдва. І хоч Успіння нагадує нам про смерть, християни з радістю зустрічають це свято, бо Мати Божа відійшла у життя вічне з тілом і душею, а ми, християни, відтоді маємо в Її особі Заступницю і Покровительку. Адже Пресвята Діва Марія іще за життя обіцяла завжди зважати на молитовні прохання вірних християн і заступатися за них перед Сином Своїм. Тому й звертаємося до Неї, звіряючись, як із найріднішою.
Підготувала Ольга ГОЙДЕНКО.