За даними ВООЗ, у людей після 60 років можна одночасно виявити від 4 до 6 хвороб, іноді й більше. Наприклад, ішемічну хворобу серця, артеріальну гіпертензію, ендокринні порушення, артроз, остеопороз. І це не окремі хвороби, а їх сукупність. Дані досліджень свідчать: що вищий ступінь остеопорозу, то вищий ризик інфарктів, інсультів, розвиток атеросклерозу. Людину треба розглядати як єдиний механізм.
ЯКІ БУВАЮТЬ ПЕРЕЛОМИ
Є такий вислів: «Остеопороз – німа чума нинішнього століття». Але знання про цю хворобу в людей мінімальні. Багато стареньких, вже згорблених, які страждають від болю в кістках і хребті, навіть не підозрюють про остеопороз.
При ньому порушується не лише кількість кальцію – основного кісткового елемента, а й якість побудови кістки. Падіння з висоти у здорових людей не має спричинити перелом, бо кістки міцні. А в людини з остеопорозом навіть при найменшому падінні, мінімальній витраті енергії вони можуть ламатися. Це – низькоенергетичний перелом. Буває, людина просто сидить, дивиться телевізор, і виникає сильний біль у поперековому відділі хребта внаслідок його перелому. У тих, в кого трапився один перелом, низькоенергетичний або патологічний, тобто там, де його не має бути, може в подальшому виникнути черговий. Ви повинні знати про це й бути насторожі. Найчастіше трапляється перелом променевої кістки в типовому місці руки, шийки стегнової кістки (такий укладає людину надовго) і компресійний перелом хребта. Переломи часто призводять до збільшення смертності.
У жінок схильність до переломів настає після 50 років, у період менопаузи, а в чоловіків уже пізніше – з 70 років, коли настає андропауза – падіння рівня статевих гормонів.
Переломи часто призводять до збільшення дефіциту тестостерону – чоловічого статевого гормону, який стимулює процеси відновлення кісткової тканини, формування нових її ділянок, посилене ділення клітин, що відповідають за цю роботу.
ОБСТЕЖЕННЯ ОБОВ’ЯЗКОВЕ
Якщо вам вже діагностували захворювання, потрібно пройти обстеження та лікувати остеопороз, щоб знизити ризик повторних переломів і попередити падіння. Обстеження проводять на денситометрі – апараті для визначення щільності кісткової тканини хребта, шийки стегнової кістки, передпліччя променевої кістки. Потрібно зробити низькоенергетичну денситометрію – це рентген, і скринінгову денситометрію – це УЗД кісткової тканини. За результатами обстеження рентгенолог робить висновок про те, як часто можуть бути переломи, і призначає лікування. Навіть при дуже низькому рівні щільності кісткової тканини є багато препаратів для лікування. Це тривалий процес. Поліпшення стану людини настає за кілька місяців, болі зменшуються, покращується якість життя.
КАЛЬЦІЙ ПРИЙМАЮТЬ НА НІЧ
Препарати кальцію і вітаміну D – обов’язкові компоненти будь-якої схеми лікування остеопорозу. Але потрібно мати на увазі: щоб кальцій потрапив у кров і сприяв наростанню щільності кісткової тканини, необхідно приймати його на ніч, коли працюють циркадні ритми його засвоєння. А ще й тому, що люди вночі не їдять, адже кальцій засвоюється в кишечнику.
Разом із кальцієм призначають вітамін D, який був спеціально розроблений для лікування остеопорозу. Він покращує входження кальцію в кістку, сприяє її оновленню. А ще вітамін D має гормональну активність. Він захищає від інфекцій, онкології. У літніх людей, що приймають вітамін D, поліпшується координація рухів.
Щоб приймати вітамін, треба визначити його рівень в організмі: низький, середній, високий. А потім проконсультуватися у ревматолога. Якщо рівень вітаміну D знижений, лікар порадить необхідне дозування і тривалість прийому препарату.
Сама людина має споживати продукти, багаті на вітамін D. Це яйця, жирні сорти риби. Особливо добре з’їдати на сніданок чотири перепелиних яйця, як це роблять, зокрема, японці.
Наталія БОРТНЯК, лікар-ревматолог вищої категорії, кандидат медичних наук.