Після «осені життя» для багато кого настає «зима», тобто пора немічності. Не бажаючи бути тягарем для рідних, більшість з цієї вікової категорії воліє набути відносної свободи від них. За фінансової можливості наймає сторонніх хатніх працівників заради створення відносного комфорту: купівлі ліків, продуктів, приготування їжі, прання, прибирання, медичного обслуговування (ін’єкції, компреси, масаж тощо).
Втім, чимало з них прагнуть потрапити до закладів для старших громадян – по суті, притулків для престарілих. Тепер, окрім державних, з’явилися численні комерційні (приватні) організації з «соціальної допомоги» літнім самотнім людям. Зазвичай за успадкування житла. Є ще так звані відомчі притулки – Будинки ветеранів сцени, офіцерів, церковно-доброчинні тощо.
Ніде правди діти, за рівнем матеріального та медичного забезпечення заклади ці дуже різняться. У кращі (як правило, приватні) потрапляють небідні громадяни – з пристойною пенсією, чималими заощадженнями або ті, за утримання яких платять їх родичі, які за чинним законодавством повинні опікуватися немічною ріднею. Якщо належите до цієї категорії літніх людей, то маєте певну перевагу – доживати віку в комфортних умовах. Звісно, не на останньому місці серед мотивацій посідає прагнення потрапити в гідне для себе оточення, знайти друзів для спілкування, якого бракує вдома.
Обираючи місце, де проведете останні роки і дні свого життя, заздалегідь складіть список ваших вимог. Передусім необхідно впевнитись, що заклад працює легально. Для цього вимагайте у власників показати вам відповідні документи. Легальність потрібна передусім для того, щоб убезпечити себе від пастки – цілковитої залежності від власника і його обслуги. Крім того, офіційно оформлені притулки контролює влада, зокрема фінансові, медично-санітарні, протипожежні служби. Обравши «пансіонат для престарілих», довідайтеся в його адміністрації про такі речі:
Чи будуть у вас окремі житлова, ванна, туалетна кімнати?
Як добре обладнане, умебльоване ваше майбутнє житло?
Чи будуть у вас індивідуальні телевізор, радіоприймач, якщо ні, то чи можете ви їх придбати і користуватися у зручний для вас час?
Який рівень медичного обслуговування (на яку кількість осіб розраховані послуги лікаря, медсестри, санітарки-нянечки, чи є фізіотерапевтичні кабінети?).
Наскільки там суворий режим: час прокидання, відпочинку, нічного сну, харчування, прогулянок, проходження медичних процедур, можливість вільного виходу у місто (селище), приймання відвідувачів?
Юристи радять скласти нотаріальну угоду з власником притулку в присутності представників органу соціального забезпечення, де мають бути зазначені ваші вимоги і зобов’язання адміністрації виконувати їх.
Зверніть також увагу на якість харчування, розпитавши консультанта-працівника притулку або, якщо є змога, когось з його мешканців. Можна й просто подивитися на список страв у меню поточного дня, яке мають вивішувати при вході до їдальні. До речі, запитайте також, чи матимете можливість вживати їжу індивідуально, в своїй кімнаті. Крім того, варто довідатися, як далеко від притулку розташовані пошта, магазини, а якщо ви людина віруюча, то церква, представництва вашої релігії.
Якщо вам пропонують оселитися у кімнаті ще з кимось, то майте на увазі, що необов’язково складуться дружні стосунки із сусідом. Крім того, можуть з’явитися пов’язані з ним незручності: нічне хропіння, необхідність додержуватися черговості у користуванні ванною, туалетом, а також рахуватися з бажанням дивитися телевізор або, навпаки, відпочивати в тиші тощо. Отже, найкращий варіант – оселитися самому в окремій кімнаті.
Намагайтеся також вирішити питання про наявність у вас певної суми готівки. Вона знадобиться не лише для придбання додаткових продуктів, деяких необхідних у побуті речей, послуг. Річ у тім, що, уникаючи цілковитої залежності від персоналу, не покладайтеся на сумлінне виконання ним службових обов’язків. Адже багато хто з обслуги, з огляду на недостатню платню, передусім у державних Будинках престарілих, не буде до вас привітним, запобігливим задарма. На жаль, такі у нас реалії.
Якщо ж належите до тих щасливців, які спромоглися стати матеріально забезпеченими, то у вас не буде потреби переселятися у притулок. Бо й так матимете старанний обслуговуючий персонал, а також привітних родичів та друзів – з їх прихованим або явним розрахунком на ваш спадок.
Юрій ТОКАРЄВ.