Уже неодноразово українські ЗМІ повідомляли про поширення у вітчизняному Інтернет-просторі так званих «груп смерті», особливо популярних серед підлітків.
Саме таким загальним і моторошним словосполученням називають депресивні спільноти в соціальній мережі «Вконтакті» з дивними і загадковими найменуваннями: «Море китів», «Тихий дім», «Розбуди мене о 4:20» тощо. Підлітковий вік — особливий період, коли відбувається перехід від дитинства до юності. Діти легко піддаються впливу і прагнуть чогось незвичайного. На таку аудиторію і полюють спільноти, здатні довести підлітків до самогубства.
Ця «гра» виникла в російському сегменті Інтернету. Тамтешні підлітки почали знаходити у «Вконтакті» спільноти, які пропонували взяти участь у певному квесті, який передбачав виконання завдань так званого «куратора». Перед цим гравець та його профіль у соцмережі мав обов’язково пройти перевірку на відповідність та відданість грі. Завдання починалися з невинних ребусів та малюнків, потім вимагали висікати на руках різні символи, найчастіше зображення кита. На думку організаторів нездорової «гри», саме ця тварина уособлює неможливість здійснення мрій та приреченість. У подальшому на підлітка здійснювали психологічний тиск, зокрема наголошуючи, що з «гри» вийти не можливо і треба йти до кінця. Крім того, учаснику весь час нав’язують депресивний світогляд і сприйняття подій. Та найжахливіше — безжалісна «гра» має закінчитися самогубством учасника, без чого, мовляв, неможливо потрапити в «тихий дім» — місце між реальним та вигаданим світом. На жаль, у Росії й навіть в Україні вже є сумні приклади летального закінчення «гри»…
У психічно здорової людини виникає логічне запитання: для чого це все робиться, а головне, хто за цим стоїть?! Після великого суспільного резонансу правоохоронцям удалося вийти на декого з організаторів. Ними виявилися підлітки та молоді люди, котрі… «захотіли уваги суспільства до себе». Іншими словами, піару та слави, навіть такою ціною… До речі, останні виправдовувались тим, що, мовляв, «гра мала на меті лише інсценізацію підлітком самогубства».
Підліткові «смертельні ігри» не оминули і дітей молодшого віку. Нещодавно мами забили на сполох, бо їх дітям, особливо дівчаткам, через соціальні мережі надходять пропозиції від анонімів стати феями. Для цього в улесливо-казковій формі пропонують увімкнути вночі газові конфорки і піти спати… Хтось і справді загрався у віртуальному світі. Це ще одна головоломка для кіберполіції.
Не обійшов стороною резонанс із приводу суїцидальних груп і звичайних шахраїв, які постійно шукають нові способи видурити у людей гроші. Нещодавно на допомогу їм прийшло й це підліткове безумство. Пройдисвіти через популярну соціальну мережу надсилали школярам повідомлення з пропозицією вступити в популярну гру, одним із завдань якої було надання інформації про банківські картки батьків, аби задобрити «кита» чи потрапити в «тихий дім».
Щоб уникнути контактів дітей у подібних групах та «іграх», психологи радять батькам підвищити увагу до своїх нащадків, особливо в перехідний період. Окрім звичних обов’язків, слід контролювати користування дитиною комп’ютером та Інтернетом. Спостерігати, з якою метою вона це робить, що дивиться, з ким спілкується. Адже в еру повсюдної комп’ютеризації небезпека може підстерігати й у віртуальному світі, який часом навіть може бути більш небезпечний, ніж реальне життя.
Михайло ЛОМОНОСОВ