Роки зо три-чотири тому кума подарувала малесенький паросток полину – боже дерево. Виріс велетенський розлогий кущ. Мені він дуже подобається, а надто ж його запах, що дуже відрізняється від терпкого запаху звичайного полину і нагадує «Кока-колу». Однак знизу кущ оголився, а поділити його на частини важко – здерев’янів. Що з ним можна зробити?
Станіслава КІЩАК. Закарпатська обл.
Читачі «Порадниці» неодноразово цікавились цією оригінальною, але дуже простою у догляді рослиною. Різновид полину боже дерево дійсно виростає дуже потужним, утворюючи пишні зарості. Його листочки нагадують листя кропу, за що рослину іноді ще називають «кроповим деревом».
ДЛЯ ДИЗАЙНУ
Декоративні властивості божого дерева оцінили й ландшафтні дизайнери. Воно добре поєднується з красиво квітуючими рослинами, також із нього виходять чудові живі огорожі. А щоб кущі були ще пишнішими, їх регулярно обрізають або прищипують верхівки. Їм можна надати форми кулі або кипариса. Регулярне обрізування сприятиме омолодженню куща. Боже дерево також має ефектний вигляд у поодиноких посадках або ж може стати центральним елементом клумби. До речі, запах рослини не лише приємний, а й відлякує комах. Комусь він дійсно нагадує запах відомого напою, комусь – цитрус, лаванду чи хвою. А продавці, очевидно, щоб привернути до рослини більшу увагу та осучаснити, іноді називають її «Колою».
РОЗМНОЖИТИ? ЛЕГКО!
Попри те, що ділити кущ важко, це один із основних способів розмноження, адже розмножується боже дерево переважно вегетативно. Окрім ділення кореневищ, це можна зробити живцями або відводками.
Рослина абсолютно невибаглива і потребує хіба що достатньої кількості сонця. На добре освітлених ділянках вона не лише виростає пишнішою та яскравішою, а й накопичує більше ефірних олій. Добре почувається на будь-яких типах ґрунтів, окрім кислих. На одному місці може рости 10–12 років. При висадці кількох рослин витримують відстань не менше 1–1,5 м, аби кущам, коли розростуться, не було тісно.
ЩЕ ТРІШКИ ЦІКАВИНОК
А звідки така назва – боже дерево? Можливо, від того, що раніше цю рослину вирощували в монастирях? Молодими її пагонами присмачують м’ясні та рибні страви, ароматизують маринади та напої. Зелень можна засушити на зиму. У сухої сировини, до речі, зникає гіркота. Настої та відвари помічні при застудах, зубному болю, болях у кишківнику, знижують запальні процеси.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнер.