На моєму кактусі виросло багато «діток». Безліч колючих кульок – це дуже красиво, та бачу, що їм тісно. Хочу розсадити. Які вазони придатні для «кактусенят»?
Ольга Пляшко. смт Царичанка Дніпропетровської обл.
На жаль, автор листа не вказала, який саме кактус у неї росте, адже родина кактусових надзвичайно різноманітна. Однак судячи з опису, це ехінопсис. На відміну від, приміром, орхідей, чітких вимог для вазонів під кактуси не існує. Головне, щоб мали дренажний отвір для стоку зайвої вологи. Його закривають черепком і дрібною галькою. Потім насипають невеликий шар ґрунту. Рослину встановлюють посередині горщика та засипають субстратом, ущільнюючи руками.
Є загальні правила пересадки рослин, зокрема й кактусових. Горщик має бути не надто великим, але й не тісним. Розмір – залежно від величини кореневої системи. Якщо це пересадка, то на 2-3 см більшим за попередній. Глибокий ехінопсису не потрібен. Важливо, щоб він був стійким. Якщо садите або пересаджуєте не у новий горщик, його промивають гарячою водою та дезінфікують розчином марганцівки.
Перед пересадкою кактуси не поливають. Тоді земляна грудка підсохне і легко відійде від горщика. Якщо дренажний отвір усередині ємкості прикриває черепок, із зовнішнього боку можна встромити в отвір паличку, й рослина вийметься. Голими руками кактус, звичайно, не візьмеш. Тому спочатку його обгортають папером, потім злегка постукують по краях горщика, після чого він легко вийде. Корені уважно оглядають, гострим ножем обрізають сухі й підгнилі. При посадці коренева шийка має бути розташована на рівні поверхні, заглиблювати її не можна. Субстрат для кактусів має бути пухким, повітро- та вологопроникним і не дуже поживним, адже в природі вони ростуть на бідних ґрунтах. Після пересадки кактус кілька днів не поливають.
Дуже красивий вигляд мають композиції із кактусових. Ємкості для них потрібні чималі (широкий горщик або прямокутний контейнер). Поверхню ґрунту можна присипати дрібними камінцями – і гарно, і земля не розмиватиметься.
Катерина ОКУНЬ.