Таке озеленення дає змогу створити зелені острівці там, де це не можна зробити звичним способом. А головне – контейнерні квітники – мобільні, компактні й потребують небагато місця.
Наприклад, рослини у діжках можна розмістити на терасах, сходах, балконах, підвіконнях, при вході в дім, у внутрішніх двориках, альтанках, у молодому саду, який ще не розрісся і де вдосталь сонечка. Контейнери розташовують на бильцях та колонах, надавши їм стійкості. Для цього на дно насипають гальку чи щебінь. На пласких дахах будинків теж створюють контейнерні садки. Часто контейнери ставлять на вуличних верандах та в кафе, офісних приміщеннях, на ділянках із поганим ґрунтом, де більшість квітів почуваються некомфортно.
Асортимент контейнерів та інших ємкостей для рослин сприяє створенню найрізноманітніших композицій. Вони можуть бути як простими, так і справжніми витворами мистецтва: у вигляді ваз, амфор тощо. Їх можна вкрити поливою, мозаїкою, розписати. Зрештою, створити імпровізований контейнер зі старої мийки, відра, тачки тощо. Головне, щоб вписувались у загальний дизайн. Їх поєднують із садовими фігурками та скульптурами. Крім того, правильно розміщені контейнери приховують непривабливі куточки ділянки (сміттєві баки, люки тощо). Такі ємкості встановлюють у квітнику там, де квіти вже відцвіли (наприклад, на місці тюльпанів, крокусів тощо).
Контейнери виготовляють із найрізноманітніших матеріалів: дерева, каменю, цегли, пластику, чавуну. Дерев’яні підкреслюють природність ландшафту, але швидко втрачають вигляд від контакту з землею, тому потребують обробки захисними покриттями, їх краще ставити на підставку чи опору. Пластикові легкі, дешеві й різноманітні. Керамічні дорожчі, але більш презентабельні. Є підвісні контейнери-кашпо та контейнери-квіткарки.
Класичні кольори нейтральні. Темні поглинатимуть світло, і ґрунт у них перегріватиметься. За допомогою контейнерів створюють вертикальне озеленення. Крім того, розташовують по діагоналі, у формі певних фігур, ставлять групами тощо. Привабливий вигляд має тераса, в куточку якої розміщено кілька таких рослин. Контейнери різняться за розміром та формою, але мають підходити за кольором.
У приміщеннях створюють цілі стіни рослин у контейнерах. Для цього на стіні фіксують спеціальні кріплення, на яких їх розміщують. Підбирати ємкості треба залежно від виду рослин, з урахуванням їх розміру. Якщо в одній розміщують композиції з квітів, він має бути містким. Причому і контейнер, і рослина мають бути співвідносні одне з одним. Приміром, нерідко низькорослі рослини висаджують у великі ємкості, що неправильно. Водночас рослина не має бути більш ніж удвічі більшою за контейнер. Рослини в композиціях треба підбирати за подібністю умов вирощування. На дні посудини обов’язково має бути дренажний отвір.
У контейнерах вирощують переважно однорічні рослини. Найчастіше це пеларгонія плющолиста, петунія, сурфінія, хоста, папороть, чорнобривці, декоративна капуста, вербена, цинерарія, квасоля декоративна, красоля, іпомея та інші. Якщо це багаторічні рослини, то восени їх обережно виймають із контейнера і з грудкою землі висаджують у ґрунт. Привабливий вигляд мають композиції з цибулинних або пряних рослин. При висадці композицій по центру розміщують вищі рослини, по краях – невисокі. Ґрунт у контейнерах має бути поживний, рослини слід регулярно підживлювати. В обмеженому просторі корені швидко відчувають нестачу вологи. Тому рослини слід регулярно поливати. Якщо надовго виїжджаєте з дому, комусь треба доглядати за рослинами.
Дуже гарно, якщо поверхня землі в контейнері присипана галькою чи декоративними камінцями.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнер.