Колір — важливий елемент композиції інтер’єру. Вдалий колір підвищує естетику і художню виразність квартири, допомагає створити середовище, сприятливе для здоров’я, гарного настрою і творчої діяльності. Приймаючи рішення стосовно колористичного строю квартири, враховують, що кольори і їх поєднання можуть викликати у людини певні почуття.
Так, червоний створює піднесений настрій, але разом з тим він неспокійний, асоціюється з вогнем, а тому роздратовує, швидко стомлює нервову систему, знижує працездатність. Під його впливом підвищується кров’яний тиск, прискорюється ритм дихання. Тому червоний колір не рекомендується для житлових приміщень.
Жовтогарячий сприяє доброму настрою, створює святкову атмосферу.
Жовтий має завжди світлу природу і вирізняється ясністю, веселістю, ніжною красою. Встановлено, що він стимулює зір і нервову систему.
Зелений — колір лук і трав — налаштовує на спокій, відпочинок. Під його впливом знижується кров’яний тиск, підвищується чутливість слуху. Корисний при безсонні й перевтомі, найбільш сприятливий для доброго самопочуття людини.
Блакитний зі всіма його відтінками — колір неба і моря — створює враження простору, глибини і прохолоди, заспокоює нервову систему, підвищує працездатність навіть більше, ніж зелений, стимулює зниження тиску. Особливо рекомендується для людей зі схильністю до підвищеного нервового збудження.
Фіолетовий сприяє глибоким роздумам. Проте не стільки заспокоює, скільки розслабляє психіку.
Поєднання кількох кольорів в одній композиції викликає складніші почуття. У кімнатах, орієнтованих на південь, бажаними кольорами для стін є холодні — блакитний і зелений зі всіма відтінками, які створюють враження прохолоди. Для «північних» кімнат рекомендують теплі кольори — золотисті, рожево-жовті, жовто-зелені, що створюють ілюзію сонячного світла і тепла.
Вибираючи колір для стін, врахуйте освітленість кімнати і світло, відбите від оточення будинку. Якщо, наприклад, перед вікнами ростуть зелені дерева чи газон, то відбите світло буде зеленуватим, якщо червона цегляна стіна, — червонуватим тощо.
Уникайте поєднання так званих додаткових кольорів (наприклад, червоного і зеленого).
КОЖНІЙ КІМНАТІ — СВІЙ КОЛІР
Колір стін потрібно вибирати з урахування призначення приміщення і загального планування квартири, радять фахівці. У невеликій однокімнатній для стін найбільше підійдуть скромні спокійні сірувато-блакитні, сірувато-зелені та світло-жовті тони.
Вітальня в квартирі, де живе сім’я, є місцем постійного перебування людей, а тому колористичне вирішення має бути ясним, спокійним, сприяти доброму настрою. Можна використати золотисті, жовто-зелені, сіро-блакитні, сіро-зелені та інші теплі й холодні кольори середньої насиченості.
У спальні бажана атмосфера повного спокою. Їй відповідають теплі, спокійні, розбілені жовті, рожеві, блакитні кольори.
Літні люди перебувають у кімнаті тривалий час, тому стіни мають бути спокійними, без різких контрастів і яскравих акцентів. Колорит кімнати повинен сприяти спокою і затишку.
У передпокої люди затримуються недовго; крім того, передпокій не має вікон і позбавлений денного світла. Тому тут добре зарекомендували себе білий, блакитний та жовтий — дуже розбілені кольори.
Кухня, як правило, вирішується у світлих тонах, що сприяють утриманню її в належному санітарному стані. Найбільш бажаними для кухні є розбілені блакитний та синьо-зелений кольори, що створюють враження прохолоди і простору.
Приміщення санітарного вузла маленькі, тому для створення відчуття простору їх стіни і стелю фарбують чистими дуже розбіленими фарбами — блакитною, зеленувато-блакитною, бузковою, рожевою.
У колориті квартири важливу роль відіграє колір підлоги. Приємними для ока є світлі паркетні підлоги, а також зелені, блакитні або сірі з лінолеуму та килимові. Перевагу краще надавати світлим підлогам, що додаватимуть оселі легкості й простору.