ФАКТОРИ РИЗИКУ ТА ПРИЧИНИ
Якщо мерзнуть кінцівки – це перша ознака негараздів із кровообігом. Проблема поганої циркуляції крові є досить поширеною. У віці після 60 років на неї страждають близько 80 відсотків населення. Серед факторів ризику порушення кровообігу – сидячий спосіб життя, захворювання легень і нирок, куріння, зловживання алкоголем, носіння занадто щільного одягу.
Основною причиною погіршення циркуляції крові в організмі є накопичення атеросклеротичних бляшок у кровоносних судинах. Тому поганий кровообіг зустрічається у людей із високим рівнем холестерину, артеріальною гіпертензією. Спричинити проблеми з кровопостачанням також можуть діабет, варикозне розширення вен, гіпотиреоз, анемія.
СИМПТОМИ
Вони не виникають раптово, а розвиваються впродовж тривалого часу. Для поганої циркуляції крові характерні такі ознаки.
1. Мерзнуть руки та ноги.
2. Виникає біль, оніміння, поколювання в кінцівках при знаходженні протягом тривалого часу в одному положенні.
3. Нігті стають крихкими, а шкіра сухою.
4 Постійне відчуття втоми може бути спричинене недостатнім насиченням крові киснем та поживними речовинами. Під час простої фізичної активності може виникнути задишка.
5. Колір шкіри зап’ястків набуває блакитного відтінку через нестачу кисню в кровотоку. Жінки, які мають більш ніжну шкіру, можуть мати синці.
6. Погано загоюються шкірні пошкодження та минають інфекції.
7. Виникає закреп, оскільки робота всіх систем організму сповільнюється.
ЯК ПОЗБУТИСЯ
Помітивши в себе будь-який із цих симптомів, слід звернутися до флеболога чи ангіолога, який визначить причину та призначить лікування для кровоносних судин. Важливо стежити за здоровим харчуванням і включити до раціону цитрусові, шоколад, перець чилі, куркуму, оливкову олію, багату на вітаміни А, Е, Д, К і фенольні антиоксиданти. А також горіхи та насіння, в яких багато ніацину, вітаміну В3, жирних кислот Омега-3. Вони сприяють кровотоку, оскільки є природними вазодилататорами, тобто розширюють судини. Допомагають покращити кровообіг масаж і заняття ЛФК. У домашніх умовах можна виконувати вправи для зап’ястків, які також сприятимуть налагодженню кровообігу. Перед початком зробіть розминку: струшуйте ними, тримаючи руки перед собою.
1. Стиснення. Стисніть руки в кулаки і тримайте 10 сек., потім розтисніть. Повторюйте 3–4 рази. Щоб забезпечити додатковий опір, затискайте в кулак гумову кульку або шматок зім’ятого паперу.
2. Розтяжка. Розставте пальці. Згинайте їх по черзі, утримуючи кожну позицію протягом кількох секунд, перш ніж перейти до наступного. Можете допомагати іншою рукою, щоб виконати розтяжку краще. Але не намагайтеся змусити пальці рухатись через силу.
3. Ізометрія. Стискайте долоні одну з одною біля грудей, затримуючи натискання на 10 сек. Потім опустіть руки, повторіть 3–4 рази. Стисніть одну долоню в кулак і притискайте до долоні другої руки. Кількість повторень і час натискання такий самий. Для натискань можна використовувати, наприклад, стіни, столи. Змінюйте кути, під якими робите натиск, та чергуйте натискання на предмети кінчиками пальців і долонями рук. Закінчіть вправи, масажуючи пальці та їх кінчики.
Віктор ВАНЮШКІН, головний реабілітолог «Актив Центру».