Погодьтеся, часто індустрія косметики змушує нас буквально зациклюватися на зовнішності! Реклама закликає зробити педикюр: мовляв, які ж гарні будуть доглянуті пальчики у новеньких босоніжках! Розкриваємо журнал чи газету – а там про те, як важливо мати гладенькі ніжні п’яточки. Звісно, брудні порепані п’яти не прикрашають нікого. Але не менш важливо думати про здоров’я. А одна з його складових – ходьба босоніж.
Чому нам про це не нагадують? Адже поєднувати красу і здоров’я можливо. Свого часу в моєї дитини почала викривлюватись ніжка, виявили хворобу Блаунта. Йшлося про операцію, та досвідчений дитячий ортопед порадив поїхати на місяць на море. Для нас це було дорого, однак ми знайшли прийнятний варіант. Але от халепа: дитину щось налякало, й вона навідріз відмовлялася заходити у воду. У розпачі телефоную ортопеду, а той каже: головне, щоб ходила босоніж по гальці й піску. За місяць ніжка вирівнялась. Згодом я чула й про інші випадки, коли в дітей зникали навіть сильні викривлення завдяки тривалій ходьбі босоніж по піску, камінцях. Пригадала також, яку дитинстві в санаторії побачила мілкий басейн, заповнений галькою. По дну ходили босоніж люди. Як пояснила мама, вони так лікували ноги.
Звісно, городяни закинуть, що в них такої можливості немає.
Однак не втрачайте нагоди пройтися без взуття: на пляжі, виїжджаючи в село по курній дорозі, по травичці тощо. І незабаром відчуєте приплив бадьорості! Це нині з’явилися такі поняття, як біологічно активні точки, масаж, рефлексотерапія. Наші предки робили це інтуїтивно. Ми ж набуваємо проблем, купуючи красиве, але незручне, іноді й шкідливе взуття. До речі, для тих, кому ніде ходити босоніж, у продажу є масажери для стоп. Корисно навіть просто взяти округлий камінь і кілька хвилин катати його стопою від пальця до п’ятки.
Тепер у моді так звані сенсорні садочки, покликані діяти на всі органи чуття, зокрема й тактильні. Такий можна облаштувати, створивши зону для ходьби босоніж. Треба змайструвати невеличкий майданчик на зразок дитячої пісочниці та заповнити його дрібними камінцями без гострих країв. Ось вам і «куточок здоров’я». Або викласти доріжку з каменів чи піску – і вперед! Щодня збільшуйте тривалість прогулянок. Ходьба по каменях поліпшує роботу всіх органів, нормалізує кровообіг, зміцнює імунітет, суглоби, зменшує відчуття важкості у ногах. Для дітей це профілактика плоскостопості. Адже на ступнях розташовано багато біологічно активних зон, що відповідають за роботу внутрішніх органів. Не марно ж стопу використовують у східній медицині.
Наталя НОВАК.