Наша людяність проявляється не лише в стосунках із собі подібними, а й щодо всього живого. Минулого тижня заручниками непередбачено сніжної весни стали лелеки, які масово повертаються в Україну. Понад півсотні птахів прилетіло з теплих країв до ставка в с. Вербляни на Львівщині, коли все замітало снігом і на термометрі було мінус 7. Рятували їх усією сільською громадою.
Відео з місця подій, яке виклав у мережі Руслан Яременко, не просто привернуло увагу понад 3 тис. користувачів, третина з них ще й поширили інформацію. Люди з усієї України дякували за порятунок птахів, висловлювали впевненість, що ті ще самі віддячать своїм рятувальникам, щедро обдарувавши діточками їхні родини, раділи небайдужості нашого народу і повідомляли, що готові надіслати «трохи грошей на рибку» для лелек. З’явилися й нові сюжети, якими сельчани прозвітували про стан крилатих гостей.
Понад півтонни їжі отримали білосніжні птахи. Петро Шот, Сергій Мука, Руслан Яременко закупили для них 400 кг салаки, 35 – курячих субпродуктів, а підприємці ринку «Шувар» безкоштовно додали ще 100 кг різної риби. Все це було передано головному місцевому опікуну лелек – Ярославу Білецькому, який відає постачанням харчів до пташиного «столу». Заморожену рибу попередньо розігрівають у гарячій воді. Люди з усієї України відгукнулися, щоб допомогти врятувати птахів, яких вважають символом України, добробуту і щастя, розповідає Петро Шот. Усі крилаті гості сельчан уціліли, пересидівши морозну ніч на… деревах. Люди готові допомагати й далі; за потреби обіцяла підтримку і райдержадміністрація. А скільки фронтових волонтерів, звиклих допомагати воїнам, активно долучилися до порятунку птахів!
…За вікном – сонячний морозний день, тож про всяк випадок – номер телефону: 0(68)800-88-22. За ним можна уточнити, чи ще актуальна допомога птахам після виходу цього номера «Порадниці». Адже сніг, за прогнозами, можливий іще й у квітні!
І насамкінець поради екологів щодо порятунку лелек.
* Знайшовши птахів, дійте оперативно, підключайте інших людей. Не наближайтеся до лелек, бо кожний політ за таких умов забирає багато енергії у виснажених далеким перельотом і негодою птахів. Найголовніше для них – їжа, нетривалі холоди лелеки здатні успішно перенести.
* Підготувавши місце для птахів за 10-15 м і більше від них, зробіть там галявину з сіна, соломи, хмизу, дрібних гілок тощо; приносьте їжу, найкраще – живу прісноводну або відігріту морожену рибу (велику треба порізати), м’ясні субпродукти тощо. Їжа має бути несоленою!
* Захищайте лелек від собак. Зовсім слабких, які не реагують на людей, треба забрати до себе, аби відігріти, тимчасово розмістивши з домашньою худобою.
«Люди, ви чудові!» – написав хтось на сторінці Руслана Яременка. Без сумніву, віддячать своїм рятувальникам і лелеки; адже вони пам’ятають добро, щороку повертаючись до осель, де їм щиро раді.
У ці дні лелек рятували не тільки у Верблянах. Те саме відбувалося у багатьох куточках України, зокрема в Пустомитах, Самборі на Львівщині, Довжку на Хмельниччині, на Чернівеччині… Тож екзамен від природи на чуйність людську українці склали на «відмінно».
Ольга Гойденко.
Фото Руслана Яременка.