І мене, і моїх односельців дуже непокоїть ситуація з ціною на газ. Нещодавно один знайомий розповів, що взимку опалює будинок кондиціонером. Мене це зацікавило, але й здивувало. Наскільки знаю, кондиціонерами не можна опалювати приміщення за мінусових температур. Чи все ж можна?
Тарас ПЛИСУХА. Івано-Франківська обл.
Певно, вам розповідали про інверторний кондиціонер, який ще називають побутовим тепловим насосом. Пам’ятаю, багато років тому одні наші знайомі відвідали Японію і були дуже здивовані розповідями про те, що японці опалюються кондиціонерами. Тоді ми такого й уявити не могли. Сьогодні ж цей спосіб обігріву будинків узимку стає все більш популярним.
Звичайні, неінверторні кондиціонери працюють за принципом on/off, тобто при роботі постійно вмикаються і вимикаються. Саме вони нині найбільш популярні, передусім завдяки демократичній ціні. Вбудований датчик у такій системі вимірює температуру в приміщенні та порівнює її з бажаною, вмикається компресор. При досягненні потрібної температури той вимикається. За деякий час прилад знову вимірює температуру, і якщо не відповідає заданій, вмикається й охолоджує або обігріває приміщення. Аби швидше досягти бажаної температури, він на 100 відсотків задіює свою потужність, що досить енергозатратно.
В інверторному кондиціонері при досягненні заданої температури компресор не вимикається, а зменшує потужність. Таким чином постійно і точно підтримується необхідна температура. Це дозволяє знизити споживання електричної енергії на 30–60 відсотків порівняно з неінверторними моделями. Однак найважливіше те, що теплові насоси можуть працювати при температурах до мінус 25 і навіть нижче. Вони мають нижчий рівень шуму, краще підтримують задану температуру (на охолодження також), добре справляються як при малому, так і великому навантаженні. Такі моделі мають і більш тривалий термін служби. Крім того, значно менше дмуть, а ще мають хороші фільтри, що ефективно очищують повітря. Тому навіть якщо плануєте придбати кондиціонер виключно для охолодження повітря, інверторна модель все одно буде більш ефективною.
Однак поки таке кліматичне обладнання для багатьох людей залишається досить дорогим. Так, сусід нещодавно придбав інверторну модель за 18 тис. грн (це далеко не найдорожча), ще й встановлення коштувало 2 тисячі. Тоді як неінверторний кондиціонер можна купити від 6 тис. грн, але користуватись ним можна максимум при мінус 5–7 градусах (у характеристиках кожної моделі зазвичай вказується, до яких критичних температур її можна експлуатувати). Хоча хтось зауважить, що зими в нас зараз досить теплі й цього може бути цілком достатньо. Та чим нижчі температури за вікном, тим більше ресурсу на обігрів приміщення витрачатиме неінверторна модель. Чим холодніше, тим нижчою стає її продуктивність. Тож може виявитись, що таке опалення буде досить затратним. Та й робота в таких стресових для неінверторної моделі умовах може суттєво скоротити термін її експлуатації. Відтак за мінусових температур використовувати такі клімат-системи все ж не рекомендується. Водночас висока ціна інверторних моделей цілком окуповується їх більшою економністю, високою продуктивністю роботи, багатофункціональністю та довговічністю. Купувати кліматичну техніку можна лише в офіційних дилерів, щоб потім не виявилось, як у приказці, де скупий платить двічі.
Теплові насоси можна використовувати в комбінації з іншими опалювальними приладами.
Слід також зазначити, що хоча інверторні моделі і працюють тихіше за неінверторні, незначний шум від їх роботи все одно є, що може не підходити людям, які гостро реагують на сторонні звуки. Крім того, один кондиціонер розрахований на обігрів одного приміщення (кімнати, кухні чи інших). Якщо бажаєте, щоб тепло надходило й в інші кімнати, потрібно буде тримати відчиненими двері, однак там все одно буде прохолодніше. Або ж доведеться встановлювати таку клімат-техніку в кожній кімнаті, що досить дорого.
Василь ГЕРАСИМОВ.