Регулярний локальний ремонт металевого даху дозволить суттєво подовжити термін його служби. До того ж, якщо вчасно не усунути протікання, це може призвести до ще серйозніших наслідків — гниття дерев’яних перекриттів. І тоді ремонт обійдеться дуже дорого.
Основні профілактичні заходи полягають у захисті покрівлі від корозії. Для цього дах вкривають спеціальною антикорозійною фарбою. Найчастіше з цією метою використовують масляні або алкідні фарби. Однак потім поверхню доводиться часто перефарбовувати, бо таке покриття швидко відшаровується. Оптимальним варіантом буде акрилова фарба з антикорозійними добавками. Вона коштує дорожче, але повністю себе окуповує. Якщо на поверхні є іржа, її можна змити гасом, а потім зачистити залишки наждачним папером чи металевою щіткою. Поверхню ретельно миють, просушують, а потім фарбують.
Якщо у старій покрівлі утворились тріщини, їх можна закрити латкою. «Порадниця» раніше вже розповідала як залатати шиферний дах та дах з рулонних матеріалів. Принцип латання металу подібний. Латку вирізають покрівельними ножицями з нового листа оцинкованої сталі. Розмір латки з кожного боку має на 10 см перевищувати розмір пошкодженої ділянки покрівлі. Зафіксувати латку можна шляхом паяння, з допомогою клею або герметика. Якщо немає покрівельного заліза, латку можна зробити з хорошого руберойду. Його також кріплять герметиком. Допустимий варіант — латка зі щільної тканини (брезенту, мішковини тощо). Однак такий варіант прийнятний лише, якщо пробоїна невелика. Тканину нарізають на шматки потрібного розміру. Потім беруть тертий залізний (краще свинцевий) сурик і розводять оліфою трохи густіше, ніж для звичайного фарбування. У цю фарбу кладуть нарізані латки і витримують 10–15 хв., щоб повністю просочилися.
Важливо: у фарбу занурюють лише повністю сухе полотно! Просочені нею латки добре віджимають від зайвої фарби і накладають на пошкоджений лист металу, ретельно проґрунтований у цьому місці. Латку ретельно притискають до поверхні, особливо краї. Через 5–7 діб, коли повністю висохне, це місце можна зафарбувати. Працюють у суху погоду!
Якщо дефекти становлять понад 50 відсотків площі, металеві листи доведеться замінити новими.
На невеличкі пошкодження на металевих листах латки не ставлять, їх заповнюють гарячим бітумом, суриковою замазкою або спеціальною мастикою (поліуеритановим герметиком). Покрівельний лист зачищають навколо отвору на 30–40 мм і промазують замазкою з обох боків — з горища і з даху.
Якщо причиною протікань є розхитування листів вітром, їх ущільнюють саморізами, бітумним герметиком.
За потреби термінового тимчасового ремонту можна скористатись підручними засобами: фанерою, поліетиленом. Такі латки важливо надійно закріпити цвяхами або будівельними скобами. Для невеликих пошкоджень згодиться самоклейка стрічка-герметик для покрівлі. Вона дуже зручна у використанні. Поверхню перед наклеюванням стрічки очищують та знежирюють. Відміряють та відрізають необхідну її кількість із таким розрахунком, щоб перекривала місце пошкодження на 3–5 см із кожного краю.
ЯК ВИЯВИТИ ПОШКОДЖЕННЯ
Виявити пошкодження у металевому покритті набагато зручніше зсередини, стоячи на горищі, ніж ззовні. Обстеження треба робити у сонячний день. Це дасть можливість побачити навіть невеличкі отвори у металі. Працювати краще вдвох. Той, хто стоятиме на горищі, бере з собою довгу палицю. Виявивши пошкодження, він стукає в цьому місці напарнику, який перебуває ззовні, на даху. Напарник позначає це місце крейдою.
Крім того, необхідно перевірити, у якому стані перебуває підлога горища та крокви. Якщо на них є сліди плісняви чи гниль, це свідчить пропротікання. Тож терміново слід усунути ці неполадки.
Василь ГЕРАСИМОВ, інженер.