Українці не звикли приділяти увагу психічному здоров’ю. Упродовж століть найбільш актуальним питанням для нашої нації було фізичне виживання. Історично в нас не було психологів. Люди не звикли уважно ставитися до свого внутрішнього світу, й часто не звертають увагу на свій стан навіть тоді, коли не можуть нормально жити.
За статистикою МОЗ України, через війну близько 15 млн українців буде потрібна психологічна допомога, з них 3—4 млн — медикаментозне лікування. Згідно з інформацією ВООЗ, кожен пятий мешканець зони бойових дій має психічні проблеми, а 9% населення — захворювання середньої тяжкості та важкі.
ВІДЧУВАТИ НЕГАТИВ — НОРМАЛЬНО
Ненормально — відчувати його постійно й без причини.
Психологічний дискомфорт сам по собі не є проблемою. Адже відчувати біль, смуток чи роздратування у повсякденному житті є нормальним. Однак коли негативний настрій домінує, заважає жити й не має ґрунтовних причин, слід звернути на це увагу. Чим швидше ви помітите проблему, тим легше з нею впораєтеся і вона не спричинить руйнівного впливу на ваше життя.
Депресія — це серйозний розлад психічного здоров’я. Її діагностують, коли симптоми присутні, як мінімум два тижні. За інформацією ВООЗ, у світі на депресію хворіють понад 264 млн людей. Існують різні види депресивних розладів — велика депресія, дистимія, передменструальна, післяпологова, психотична депресія тощо.
Поширені симптоми депресії:
1. Втрата інтересу до всього, що відбувається у вашому житті — завжди, кожен день або, як мінімум, протягом двох тижнів.
2. Втрачаєте або навпаки — набираєте вагу.
3. Часте безсоння або сонливість.
4. Постійне збудження.
5. Слабкість або нестача енергії.
6. Суїцидальні думки.
7. Почуття провини.
8. Погіршення концентрації уваги.
9. Болі в тілі.
SOS!
Попри те, що депресія — це основна причина втрати працездатності у світі, вона — не вирок. Її лікування залежить від форми захворювання (легка, серйозна чи важка). Легка депресія може минати самостійно під контролем лікаря, у більш серйозних випадках застосовують психотерапію та антидепресанти.
Люди, які пережили депресію, відзначали серйозний вплив на здоров’я, зміни способу життя. Відмова від куріння та алкоголю, здорове харчування, сон, фізичні вправи та медитації здатні творити дива. Ваше здоров’я у ваших руках: будьте уважні не лише до фізичного, а й психічного стану.
Якщо ви підозрюєте у себе депресію, обов’язково зверніться до лікаря.
Радить психолог Наталія ХОЛОДЕНКО.
Джерело: телеграм-канал психолога Наталії ХОЛОДЕНКО.