Деменція – це синдром зазвичай хронічного або прогресуючого характеру, спричинений захворюваннями головного мозку, які впливають на пам’ять, мислення, поведінку і здатність вести повсякденну діяльність. Характеризується важким розладом вищої нервової діяльності, причиною якого є органічне ураження головного мозку.
Кількість людей у світі, що живуть із деменцією, наразі сягає 50 мільйонів і, за прогнозами, майже потроїться до 2050 року. Малообізнаність щодо неї перешкоджає діагностиці та лікуванню, впливає на фізичний, психологічний стан людей, які доглядають за хворими, і, до речі, деменція може вражати їх також.
ПРИЧИНИ ЗАХВОРЮВАННЯ
Ними є ураження центральної нервової системи, що спричинені захворюваннями, здатними призвести до дегенерації та загибелі клітин головного мозку. При хворобі Альцгеймера, Піка, деменції з тільцями Леві руйнування кори головного мозку є самостійним механізмом захворювання.
Однак існують хвороби, на тлі яких деменція є ускладненням. Це – атеросклероз судин головного мозку, інсульт, гіпертонія, алкоголізм, пухлини головного мозку, черепно-мозкові травми, інфекції (СНІД, вірусний енцефаліт, менінгіт).
Крім того, причинами деменції в старечому віці можуть бути ускладнення при проведенні гемодіалізу, наявність важкої печінкової або ниркової недостатності, ендокринні патології та важкі аутоімунні захворювання – розсіяний склероз або системний червоний вовчак.
Додатковими факторами ризику можуть бути: цукровий діабет; ожиріння; відсутність активної інтелектуальної діяльності протягом певного часу, а також наявність родичів, які страждають на деменцію, особливо якщо та розвивається у віці до 65 років.
ТРИВОЖНІ СИГНАЛИ ТА ОЗНАКИ
Незалежно від типу деменції, її симптоми й ознаки схожі й часто попервах малопомітні. Люди списують забудькуватість, складнощі з концентрацією уваги на вік, не вживаючи ніяких заходів і втрачаючи час.
Перше, на що повинні звернути увагу родичі та сам хворий, – порушення пам’яті (короткочасної, у першу чергу). Людина не може згадати недавні події, відчуває труднощі із запам’ятовуванням нової інформації. Порушується орієнтація в просторі та часі. Наприклад, може заблукати у власному районі. Втрачається бажання дізнаватися щось нове, оскільки мозок стає нездатним обробляти і засвоювати нову інформацію. Знижується критичність власного сприйняття.
Надалі прояви цих ознак посилюються і з’являються нові, ще більш руйнівні. Хворий забуває, як користуватися звичними побутовими приладами та доглядати за собою. Можуть спостерігатися галюцинації, психічне збудження. Поглиблюються розлади мови – як вимовляння, так і розуміння. При подальшому прогресуванні порушується хода, з’являється нетримання сечі. У більшості хворих розвивається депресія. Для старечої деменції також характерно посилення певних, часто негативних, рис характеру – підозри до оточуючих, посилення маячних ідей, накопичення непотребу, порушення сну тощо.
При лобно-скроневій деменції домінують розлади поведінки. Відзначається апатія або розгальмування, гіперактивність, асоціальна поведінка. На відміну від деменції типу Альцгеймера, при цій не порушується ні орієнтування в просторі, ні рухова активність, але можуть виникати розлади мови, порушення здатності до планування та абстрактного мислення.
Перевірити ознаки деменції можна за допомогою простих тестів. Так, попросіть людину повторити три останніх слова, які тільки-но сказали, написати дзеркальне розташування цифр 13, 81. При підозрі на деменцію необхідно звернутися до фахівця – психіатра. Чим раніше ви це зробите, тим більше можливостей буде для лікування.
ГОЛОВНА ПРОФІЛАКТИКА – ТРЕНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ
Ефективної профілактики розвитку деменції немає, тому дуже важливо впоратися з початковими порушеннями пам’яті. Ризик судинної деменції можна знизити за допомогою контролю артеріального тиску з прийомом гіпотензивних препаратів, рівня глюкози й холестерину в крові, боротьби з ожирінням і достатнім рівнем фізичної активності. Для профілактики помічні регулярні розумові навантаження, розв’язування кросвордів, читання, вивчення іноземних мов.
Наразі немає препаратів, що дозволяють вилікувати деменцію. Але рання діагностика дозволить спланувати життя і догляд за хворим.
Оксана ПРИДАТКО, фахівець Київського міського центру громадського здоров’я, психолог і психотерапевт (на знімку).