Звичні продукти, як-от картопля, можуть завдати шкоду здоров’ю, якщо їх неправильно зберігати й вживати. Щоб уникнути небезпеки, треба знати, де отрута міститься, зокрема які саме частини деяких рослин використовувати в їжу не можна. Не завадить довідатися й про хімічний склад інших овочів, ягід, фруктів.
Так, під дією ультрафіолету в картоплі утворюється токсична речовина — соланін, що може спричинити отруєння з такими симптомами, як запаморочення, блювота, пронос, різь у животі. Соланін також згубно діє на еритроцити — червоні кров’яні тільця. Отже, позеленілу картоплю краще не вживати чи зрізати частини, які змінили колір унаслідок зберігання на сонці. Соланін, а також нікотин — речовини, характерні для хімічного складу родини пасльонових, до яких належить картопля, помідори, баклажани, кабачки, болгарський і стручковий перець (капсикум овочевий).
Усім відомий приємний запах мигдалю. Але саме так пахне потужна отрута — ціаніди, тобто солі синильної кислоти й сама кислота. Хоч і в незначних кількостях, ці речовини все ж таки містяться не лише в мигдальних горіхах, а й у серцевині кісточок таких плодів, як абрикос, персик, слива, вишня, черешня, а також у зернятах яблук. Синильна кислота й ціаніди небезпечні для людини тим, що значно знижують здатність клітин засвоювати кисень із крові. А в ревені, щавлі, шпинаті й навіть у багатьох овочах, ягодах і фруктах (передусім банани, кислі яблука, малина, редис, цвітна капуста, помідори, гарбуз) міститься щавлева, або карбонова, кислота, що спричиняє подагру, формування піску й каменів у нирках. Є ця сполука й у шоколаді, каві, горіхах.
Віра МАЛА, лікар-дієтолог.