У це важко повірити, однак у XXI столітті, яке називають ерою цифрових технологій, коли діти опановують сучасні ґаджети раніше, ніж починають ходити, а вчені впритул наблизилия до розгадки багатьох таємниць буття, понад 700 мільйонів дорослих людей не вміють читати та писати! Як наслідок, живуть за межею бідності й виконують важку низькооплачувану фізичну роботу. І, можливо, багато хто були б не проти оволодіти бодай елементарними знаннями, однак їм цього просто немає де зробити.
Статистика також свідчить, що приблизно 100 мільйонів хлопчиків і дівчаток шкільного віку не мають можливості відвідувати навчальні заклади, а більшість неграмотного населення планети становлять жінки. Крім того, чимало дітей, молоді та дорослих охоплені неякісними шкільними та освітніми програмами, тож отримані ними знання не відповідають сучасному рівню освіченості, коли з кожним роком світ навколо стає дедалі складнішим.
Враховуючи значення письма як важливого критерію, котрий відрізняє розвинуте суспільство від примітивного, Організацією Об’єднаних Націй у 1966 році було засновано Міжнародний день грамотності, який відтоді відзначають кожного 8 вересня. Саме тоді й розпочалася боротьба світового масштабу з неосвіченістю, в результаті якої за останні 50 років її рівень значно зменшився. Разом із тим, державним та міжнародним інституціям, волонтерським та громадським організаціям, які працюють у цій сфері, ще рано спочивати на лаврах.
До речі, у наступі на безграмотність допомагають і новітні технології, завдяки яким можна навчатися в режимі онлайн майже у будь-якій частині світу, а також суспільні тенденції та течії. Бути неосвіченим сьогодні не модно. Більше того, щоб стати конкурентоспроможними на ринку праці, необхідно не лише мати знання, а й правильно їх застосовувати на практиці. Обов’язковими є такі навички, як комунікабельність, здатність творчо підходити до виконання поставлених завдань, працювати в команді, критично мислити.
Уміння читати та писати — основа освіченості, воно робить знання доступними. З нього починається все, тож, як заповідав нам великий Тарас Шевченко, вчімось, читаймо, чужому навчаймось і свого не цураймось.
Віктор МИРОНЕЦЬ.