Якщо у вас порушився сон, і вранці почуваєтеся розбитими, не починайте пити снодійне, не з’ясувавши причин безсоння. Одна з них – синдром неспокійних ніг, ризик розвитку якого підвищується з віком. «Порадниця» з’ясувала, чому виникає цей синдром і як із ним боротися.
ВИНИКАЄ В ПЕРІОД СПОКОЮ
– Синдром неспокійних ніг (СНН) – це стан, за якого людина відчуває неприємні відчуття в нижніх кінцівках, які змушують її постійно рухати ними, щоб позбутися дискомфорту, – пояснює невролог вищої категорії Оксана ЩИТНИК. – З цієї ж причини хворий також може вставати, ходити, робити самомасаж ніг. Симптоми зазвичай виникають у період спокою, коли людина сидить, лежить чи засинає, частіше ввечері та вночі. У результаті СНН може призвести до серйозного порушення сну. Від синдрому страждають щонайменше 10 відсотків населення – здебільшого люди літнього віку, жінки – частіше за чоловіків.
ПЕРВИННИЙ ЧИ ВТОРИННИЙ?
За словами лікаря, СНН буває первинним (це більше половини випадків, точна причина виникнення не встановлена) та вторинним (розвивається на тлі інших патологій). Він також здатний передаватися спадково.
Причинами розвитку синдрому можуть стати дефіцит заліза, вітаміну В, магнію або фолієвої кислоти, неврологічні розлади, травми спинного мозку, захворювання нирок і легень, цукровий діабет, ревматоїдний артрит, хронічна венозна недостатність. Факторами ризику є також прийом ліків від депресії та алергії, стрес, надмірні фізичні навантаження, зловживання алкоголем і кавою.
ТУРБУЄ ВВЕЧЕРІ ТА ВНОЧІ
Основний симптом СНН – це неприємні повторювані відчуття в стопах і гомілках. Хворі описують їх як повзання мурашок, поколювання, посмикування, тремтіння, печіння, дію розряду електричного струму. Також для СНН характерним є погіршення самопочуття при розслабленні ніг (в положенні сидячи або лежачи) та короткочасне зменшення чи зникнення симптомів унаслідок будь-якого руху ногами. Зазвичай дискомфорт з’являється чи посилюється ввечері та в першій половині ночі. Але іноді неприємні відчуття турбують протягом усієї доби.
ЩО РОБИТИ?
– Діагноз ставить невролог на основі огляду та скарг пацієнта на характерну симптоматику, – каже Оксана Щитник. – Для підтвердження синдрому використовують такі обстеження, як полісомнографія (тривала реєстрація основних показників роботи організму під час сну) та електронейроміографія (визначення скорочувальної здатності м’язів кінцівок і стану периферичної нервової системи).
Якщо синдром вторинний, важливо визначити його причину. Для цього можуть бути призначені загальні аналізи крові та сечі, КТ або МРТ головного мозку, ультразвукова доплерографія судин ніг, аналіз крові на гормони щитоподібної залози та консультації вузьких спеціалістів.
Лікування СНН залежить від причини, що його спровокувала, тяжкості симптомів і віку хворого. Медикаментозну терапію індивідуально призначає лікар – це можуть бути протисудомні та снодійні препарати, знеболюючі гелі та мазі, вітаміни, препарати заліза тощо. Але для усунення симптомів і покращення якості сну потрібна й зміна способу життя: посильне фізичне навантаження протягом дня, тривала вечірня прогулянка, відмова від сигарет, алкоголю, міцного чаю, кави, чорного шоколаду. Увечері рекомендовані тепла ванна та масаж ніг. Також при СНН ефективні фізіотерапія та лікувальна фізкультура.
Ірина КАДЧЕНКО.