Сни – це образне віддзеркалення, переосмислення реальності, в тому числі процесів у нашому організмі. Зокрема погані сни (кошмари) також можуть бути своєрідно перетвореними фактами життя. Зазвичай це пережиті неприємні ситуації, проблеми, які належить розв’язувати, внутрішні конфлікти свідомості тощо. Причинами таких снів можуть стати деякі медикаменти, художні твори (фільми, вистави, книги). Та найчастіше вони зумовлені порушеннями біохімічних процесів, розладами функцій, захворюваннями певних органів і систем, мозку.
Неприємні сни нерідко сигналізують про несприятливі умови для спання, як-от: некомфортна температура повітря (холодно або жарко), брак кисню у погано провітрюваному приміщенні, сторонні звуки, надмірне освітлення, нефізіологічна поза сплячого. Переїдання, навіть просто щедра на калорії вечеря також не сприяє якісному сну. Як і алкогольне сп’яніння або стан похмілля (абстинентний синдром).
Серед тих, кому часто сняться кошмари, – маленькі діти, представники екстремальних професій, учасники військових дій або потерпіле від них мирне населення. Кошмари – один із симптомів так званого посттравматичного стресового розладу. Хоч як дивно,але через них психіка намагається зцілитися, «витягти» назовні травматичні враження. У будь-якому разі вони погіршують спокійний сон, який сприяє відпочинкові всього організму, негативно впливають на самопочуття удень, можуть провокувати дратівливість і тривожність, розвиток неврозів.
Зміст снів унаочнює зовнішню й внутрішню динаміку нашого життя. Якщо кошмари повторюються, то вважайте це приводом звернення до психолога або лікарів-фахівців – сомнолога, психотерапевта.
Олена БОЙЧУК, лікар-сомнолог.