Унаслідок так званого недостатнього харчування в результаті захоплення всілякими модними дієтами може розвинутися тяжке захворювання — білково-енергетична недостатність. Зазвичай воно виникає, якщо маса тіла зменшується більш ніж на 10 відсотків від початкової за 6—12 місяців. До факторів ризику розвитку такого захворювання належить також зменшення маси тіла на понад 5 відсотків за такий самий період.
Як правило, симптоми недостатнього харчування є наслідком соціально-економічних, релігійних, інших матеріальних і світоглядних факторів. Зокрема і виснаження себе сумнівними дієтами заради схуднення. Спричинити недостатність харчування можуть психічні розлади, за яких спотворюється харчове поводження, як-от: неврогенна анорексія (від грец. — без апетиту), психози.
До соціально-економічних передумов розвитку білково-енергетичної недостатності належать бідність, дефіцит продуктів харчування. Недоїдання, зумовлене цими чинниками, за даними ВООЗ, охоплює близько 200 млн. дітей з недостатністю харчування. Щороку приблизно половина з 10 млн. смертельних випадків, які реєструють у країнах, що розвиваються, і основною причиною яких є недоїдання, припадає саме на дітей у цьому віці. Хвороба ще дістала назву «квашіоркор» (у перекладі з мови корінного населення Гани — «золотий або червоний хлопчик») — вид тяжкої дистрофії дітей зазвичай у віці 1—4 роки внаслідок браку білків у харчовому раціоні.
Синдром білково-енергетичної недостатності може бути спричинений також ятрогенними (тобто лікарськими) причинами: госпіталізацією з необхідністю дотримання лікарняних дієт, голодуванням у зв’язку з обстеженнями, дієтами при різних захворюваннях, нераціональним штучним харчуванням. За гастроінтестинальної обструкції, дисфагії з’являються механічні перешкоди для вживання їжі. Захворювання виникає також через порушення перетравлювання або усмоктування нутрієнтів (біологічно важливих поживних речовин).
Такий самий ефект у разі надходження в організм їх антагоністів, наприклад, при алкоголізмі, отруєнні ліками.
Основним клінічним показником розвитку білково-енергетичної недостатності є швидка втрата маси тіла (понад 2 відсотки за тиждень), що в свою чергу призводить до виснаження і навіть атрофії, отже, порушення функцій усіх життєво важливих органів і тканин. Зовні це позначається на якості шкіри (стає сухою, блідою, з коричневими пігментними плямами), волосся (витончується, знебарвлюється, випадає). За умов переважно енергетичного дефіциту розвивається маразм — майже повне припинення психічної діяльності, що супроводжується загальним виснаженням організму з поступовим згасанням усіх життєвих процесів.
Лікування білково-енергетичної недостатності полягає у корекції водно-електролітного дефіциту, призначенні штучного (інколи примусового) повноцінного харчування.
Віра МАЛА, лікар-дієтолог.