Серед загроз літа — укуси комах із роду перетинчастокрилих: ос, бджіл, джмелів, шершнів. Їхні самиці за допомогою жала вприскують отруту, що є потужним алергеном. Він може спричинити не просто почервоніння, набряк у місці ужалення, а й генералізовану алергічну реакцію — загрозливий для життя анафілактичний шок: різке падіння тиску, ниткоподібний пульс, запаморочення, непритомність, порушення дихання, набряк м’яких тканин тощо.
До інших симптомів дії отрути перетинчастокрилих належать висипання по всьому тілу (кропивниця), кашель, утруднення дихання на кшталт астматичного нападу, набряк гортані, головний біль, судоми, нудота, блювота.
Після укусу комахи необхідно пінцетом, голкою, а за їх відсутності — двома чистими пальцями без тиску на шкіру видалити жало (оси його не лишають), намагаючись не розчавити прикріплену до нього капсулу з отрутою. Уражене місце обробити тампоном, просоченим перекисом водню або нашатирним спиртом чи будь-якою іншою спиртовмісною рідиною (настоянкою якоїсь лікарської рослини, горілкою, одеколоном тощо). Можна скористатися слабким розчином марганцівки, водою із сіллю або харчовою содою (чайна ложка на склянку). До ранки в разі відсутності інших засобів корисно прикласти промитий, трохи розім’ятий листок подорожника або кульбаби, щойно розрізану цибулину.
Нині випускають спеціальні засоби для таких випадків, наприклад, мазі, олію чайного дерева. Потім прикласти щось холодне, адже холод зменшує біль, набряк і запалення. Можна прийняти протиалергічний (антигістамінний) препарат, як-от: діазолін, димедрол, лоратадин, цетиризин. Також бажано багато пити, щоб нейтралізувати і вивести шкідливі речовини, що потрапили у кров.
Задля уникнення ризикованого контакту з осами, бджолами та їхніми «родичами» не варто використовувати міцних парфумів, яскравого одягу, не ходити босоніж у місцях, де можуть бути перетинчастокрилі комахи. Якщо поблизу з’явилася оса або бджола, не слід розмахувати руками, прагнучи відігнати непрохану гостю, бо так можна лише спровокувати її атаку.
Зазвичай наслідки укусу минають за кілька днів. У разі ж розвитку ускладнень слід звернутися до лікаря, а за ознак анафілаксії — викликати «швидку допомогу».
Юрій ТОКАРЄВ.