Народження дитини — щаслива й радісна подія, яка відкриває нову сторінку сімейного альбому, кардинально змінює життя подружжя і змушує опановувати нову науку — бути батьками. Їм необхідно навчитися, здавалося б, таким простим речам, як сповивати, годувати, купати маля. Як правило, всі ці турботи лягають на мамині плечі, але і її звичні домашні справи теж ніхто не відміняв. Тож молодим матусям часто не вистачає часу, і купа незроблених справ щодня збільшується. Як же правильно навчитися організовувати свій час, аби материнство приносило лише радість?
Найперше, що радять досвідчені мами, — завести спеціальний блокнот, у який щовечора записувати плани на наступний день. Адже навіть людині з феноменальною пам’яттю властиво забувати дрібниці. Що вже й казати про молодих мам, у яких голова йде обертом від справ та турбот!
Розділіть блокнот на три стовпчики, поділивши свої завдання за важливістю: обов’язкові (наприклад, приготування їжі, прогулянка з дитиною, відвідування лікаря тощо), бажані, але які можуть почекати (прання, прасування, закупівля продуктів) та справи, які можна зробити за наявності вільного часу (перевісити штори, довишивати картину тощо). Так, склавши приблизний план, час від часу зазирайте до записничка, намагаючись виконати всі заплановані справи з першого стовпчика, «захопити» кілька з другого, а згодом дійдете і до третього. До того ж час, запланований на виконання тієї чи іншої справи, розраховуйте із запасом. І що менша дитина, то більшим він має бути.
Ще одна порада — ділити день на три-чотири частини, плануючи справи з урахуванням того, коли маля спить, a коли грається. Зранку, наприклад, прогулянка з малюком, удень — приготування їжі, ввечері — прасування. У вільну хвилину намагайтеся приділяти собі трохи уваги, скажімо, випити чаю або зробити якусь косметичну процедуру. Справи, які потребують більше часу, також поділіть на частини.
А ще можна поєднувати корисне з приємним. Наприклад, під час прогулянки купити якісь продукти. Або ж граючись із малюком, деякі вправи виконувати разом. Для нього це цікава розвага, для мами — можливість зайнятися спортом і підтягнути фігуру.
У кімнатах та на кухні обладнайте місце для маляти — у ліжечку, автокріслі чи манежі з яскравими іграшками і коментуйте йому свої дії. Йому напевно сподобається спостерігати за мамою, котра готує обід, і одночасно вивчати нові предмети: посуд чи продукти.
Яккщо малюк вже ходить і може чимось допомогти, не відмахуйтесь від нього, мовляв, нічого «плутатися під ногами». Дайте йому завдання, наприклад, перенести з холодильника необхідні продукти, відірвати «хвостики» від помідорів, покласти брудні речі в пральну машину, витерти пил вологою ганчіркою тощо. Це сподобається дитині не менше, ніж будь-яка гра, а вам не потрібно буде думати, чим же зайняти її.
За можливості не нехтуйте досягненнями цивілізації (слінги, радіоняні, стрибунки, розвивальні килимки тощо). За допомогою цих речей малюк завжди буде у вашому полі зору.
Також не намагайтеся всю роботу виконувати самостійно, відмовляючись від допомоги. Інакше ризикуєте підірвати здоров’я та психіку, що позначиться і на дитині. Залучайте до цього чоловіка, батьків, друзів.