Верховна Рада України ухвалила Закон №4607 «Про соціальні послуги», який визначає основні організаційні та правові засади надання соцпослуг, спрямованих на профілактику, подолання складних життєвих обставин і мінімізацію їх наслідків для осіб, які в них перебувають.
Соціальні послуги надаватимуть особам, які належать до вразливих груп населення, а також перебувають у складних життєвих обставинах, за результатами оцінювання їхніх індивідуальних потреб. У Законі визначені базові соціальні послуги, надання яких гарантують місцеві адміністрації, виконавчі органи міських рад, а також об’єднаних громад. Це догляд удома, денний догляд, підтримане проживання, соціальна адаптація, соціальна інтеграція та реінтеграція, надання притулку, екстрене (кризове) втручання, консультування, соціальний супровід, представництво інтересів, посередництво (медіація), соціальна профілактика, натуральна допомога, фізичний супровід осіб з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату та пересуваються на кріслах колісних, а також порушення зору, догляд та виховання дітей в умовах, наближених до сімейних, супровід під час інклюзивного навчання, інформування.
Законом визначено, що кожна соціальна послуга матиме соціальний стандарт, затверджений Міністерством соціальної політики.
Соціальні послуги з інформування, консультування, надання притулку, представництво інтересів, сурдоперекладу, тифлосурдоперекладу, а також послуги, що надають екстрено, тобто кризово, надаватимуть за бюджетні кошти, тобто безкоштовно, або за часткову оплату, якщо дохід особи — від 2 тис. 994 грн. до 5 тис. 988 грн. (від 2 до 4 прожиткових мінімумів залежно від категорії осіб). Повною сплата за соцпослуги буде для осіб, чий дохід перевищує 5 тис. 988 грн. (4 прожиткові мінімуми).
Визначення потреб особи/сім’ї у соціальних послугах здійснюватимуть не менш як раз на 3 роки шляхом збирання, узагальнення та аналізу інформації, у тому числі з урахуванням статі, віку та місця проживання, фахівці з соціальної роботи, соціальний працівник, соціальний менеджер. У разі необхідності до оцінювання залучатимуть медичних, педагогічних працівників, психологів, реабілітологів та ерготерапевтів. Оцінювання здійснюється протягом 5 робочих днів з дати одержання заяви, звернення, повідомлення про надання соцпослуг.
Законом також запроваджено реєстр соціальних послуг. Він складається з розділів про їх надавачів, про фізичних осіб, які надають соцпослуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, а також про отримувачів соцпослуг. Внесення відомостей до Реєстру здійснюється протягом однієї доби. Дані про отримувачів і надавачів соцпослуг зберігаються у Реєстрі протягом 3 років після завершення отримання або надання ними соцпослуг.
Зазначений Закон набуде чинності 1 січня 2020 року.
Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.