Часто батьки з тривогою очікують, коли їхня дитина стане «чомучкою», бо сотні разів на день треба буде відповідати на запитання, в тому числі й незручні. З другого боку, це привід для радості, бо малюк дорослішає, розвивається, йому все цікаво. Найчастіше відбувається це після 2,5-3 років.
Природну допитливість слід заохочувати. Ви для дитини – джерело інформації та найбільший авторитет. Чимало запитань припадає на вік 3-4 роки. Дитині важливо дійти в усьому до суті, розібратися у сенсі понять, предметів тощо. Але водночас для неї важлива стабільність усього, що її оточує, тому може по 10 разів запитувати про одне й те саме. Отримавши відповідь уперше, вона намагається її осмислити, а потім підтвердити, перевірити, що нічого не змінилося і чи все вона правильно зрозуміла.
Якщо не можете відповісти відразу, не соромтеся, пошукайте інформацію в Інтернеті, щоб краще пояснити. Тим більше, що так дитина розумітиме: чогось не знати не соромно, дорослі теж пізнають світ.
Відмахуючись, ви буквально залишаєте дитину зі світом сам на сам. Таким величезним, цікавим і страшним водночас. Втрачається довіра й до світу, й особисто до вас.
Якщо дитині понад 3 роки, а вона не досягла цього етапу, батькам варто показати малюка психологу. Адже відсутність запитань свідчить про проблеми у когнітивному розвитку, затримку розвитку мовлення, наявність емоційних проблем.
Пам’ятайте, вік «чомучок» – вкрай важливий період розвитку дитини. Відповідаючи на її запитання, батьки проявляють свою любов і турботу, допомагають розвиватися і почуватися потрібною.
Наталія ГАВРИЛЕНКО.