Якось, їдучи в метро на роботу, потрапив у звичну для ранкової «години пік» ситуацію, коли до переповнених пасажирами поїздів зайти майже неможливо. Однак мені «пощастило» – кремезний чоловік несподівано штовхнув у спину, внаслідок чого я опинився майже посередині вагону. Спочатку обурився, однак уже за мить усміхнувся, адже це неконтрольоване мною диво-перенесення чомусь нагадало фентезійний світ юного чарівника Гаррі Поттера, вигаданий англійською письменницею Джоан Роулінг. Звідси й висновок: у всьому потрібно шукати позитив.
Говорити, звичайно, легше, ніж робити. Тож багато хто може справедливо зауважити: мовляв, як мислити позитивно, коли навколо стільки негативу? Та хоч би як було скрутно, по-іншому не можна, інакше ризикуємо завдати шкоди здоров’ю і ще більше загрузнути в проблемах. Недарма ж психологи стверджують, що від емоційного стану та внутрішнього налаштування залежить майже половина успіху справи.
Насправді шукати світле, тобто позитив, у кризовій темряві не так уже й складно. Було б бажання. Наприклад, поменшало грошей – що ж, нарешті настав час сісти на дієту й оздоровити організм. Можна також виробити звичку економити газ та електроенергію, зокрема менше дивитися телевізор чи просто переглянути свої фінансові пріоритети. Хто знає, можливо, після того як добре подумаємо і все ретельно зважимо, виявиться, що якась із запланованих покупок не так уже й потрібна, а значить, не зробимо помилки, купивши щось дороге.
Оптимісти стверджують, що найкращий спосіб уникнути пригніченості та відчуття безпорадності – навчитися, попри все, радіти життю: проводити більше часу з рідними та друзями, частіше гуляти на природі, зайнятися спортом або іншими цікавими справами. Адже якщо життя буде активним і насиченим, то в ньому не залишиться місця для депресії.
Певна річ, проблеми самі не вирішуються, але не панікуючи і тверезо мислячи, набагато ефективніше шукати вихід зі складної ситуації. Не останню роль у цьому відіграє також внутрішній стан. А тому, щоб морально легше пережити кризові явища, частіше нагадуйте собі, що це – не кінець світу, і неприємності колись закінчаться.
До речі, мудрий іудейський цар Соломон у хвилини смутку поглядав на свій перстень із надписом: «Усе мине». Та якось ситуація була настільки складною, що правитель зневірився й у відчаї зняв перстень із пальця. І не без здивування помітив на його внутрішньому боці ще один надпис: «і це теж мине».
Віктор МИРОНЕЦЬ.