Більшість майбутніх абітурієнтів вважають здобуття освіти за кордоном чимось захмарним і нездійсненним. Хоч насправді це не так, що підтверджують чимало наших юнаків та дівчат, котрі навчаються в іноземних вишах. Наприклад, минулорічний випускник Георгій Солодко з Києва вступив одразу до 10 американських навчальних закладів, серед яких, зокрема, Гарвардський, Стенфордський, Колумбійський, Бостонський та Північно-Східний університети.
Однак, як зауважує Георгій (він, до речі, обрав Гарвард, де йому надали грант на безкоштовне навчання), щоб досягти мети, потрібно наполегливо працювати кілька років. Причому не обмежуючись шкільними знаннями, а додатково займаючись самоосвітою. Звісно, особливу увагу треба приділяти іноземним мовам.
Крім того, маючи бажання навчатися у США, слід ураховувати, що тамтешні університети починають приймати документи від вступників на 9 місяців раніше, ніж українські, а іспити розпочинаються у грудні й закінчуються в лютому. Результати, як правило, можна дізнатися у квітні. Їхати в Америку складати іспити не потрібно, адже все можна зробити з допомогою Інтернету.
Аби випробувати власні сили, вже у листопаді слід зареєструватися на загальній для всіх американських вишів платформі Universal College Application (www.universalcollegeapp.com), заповнити англійською мовою спеціальну анкету-резюме, додати атестат про середню освіту, рекомендаційний лист зі школи, сертифікат на знання англійської мови TOEFL. Після реєстрації вам запропонують скласти два іспити у формі тесту (один – на перевірку загальношкільних знань, другий – профільний) та написати твір обсягом 1,5 тис. слів.
До речі, у багатьох американських університетах діють спеціальні програми підтримки талановитих студентів. Вони передбачають як значні знижки на оплату навчання, так і повне звільнення від неї.
Отримати українським школярам 9-11 класів змогу безкоштовно навчатися у США допомагає благодійний фонд Ukraine Global Scholars (www.ukraineglobalscholars.org), заснований українськими випускниками престижних закордонних освітніх закладів. Особливу увагу тут приділяють насамперед школярам із маленьких міст і сіл, які завдяки прагненню до навчання, таланту й досягненням заслуговують на цей шанс.
Як бачимо, не варто боятися і думати, що найкращі виші світу – не для нас. Просто не лінуйтеся спробувати, і хтозна, може, саме ви поповните когорту всесвітньо відомих випускників, скажімо, Гарвардського чи Стенфордського університетів.
Віктор МИРОНЕЦЬ.