Сезон садово-городніх робіт практично вже позаду, та перш ніж закрити дачу до весни, потрібно виконати кілька важливих кроків.
- Уважно огляньте ділянку та перевірте, чи все прибрано і чи не залишився десь реманент. Подбайте про інвентар: промийте і просушіть лопати, сапки, граблі тощо. Їх бажано підвісити на стіну робочою частиною вгору. Гострий інструмент, як-от сокири, коси, ножиці, обгортають ганчірками або ховають у чохли. Або ставлять у відро з піском, просоченим невеликою кількістю мастила. Секатори зберігають у відкритому вигляді, аби пружина була у вільному положенні. З мототехніки повністю зливають пальне, а от оливу, навпаки, залишають. Вироби з пластмаси ховають у найтепліше місце, оскільки вони погано переносять низькі температури. З лейок і шлангів зливають воду.
- Із будинку приберіть залишки їжі, особливо крупи. Адже холодної пори продукти особливо приваблюють мишей. Якщо все ж плануєте залишити їжу на дачі, сховайте її так, аби не дістались гризуни. Те саме стосується зберігання насіння та цибулин квітів.
- Якщо в дім проникнуть гризуни, до весни вони суттєво забруднять одяг і постіль, тож приберіть їх у шафи. Також для зберігання текстильних виробів добре підходять великі діжки з кришками.
- Розкладіть отруту від гризунів.
- Якщо маєте піч, зробіть бодай невеличкий запас дров. Це дозволить прогріти будинок, коли приїдете навесні або й узимку.
- Відключіть електрику, газ, воду та інші системи.
- Прочистіть водостоки. Наприкінці осені листя вже повністю опаде, тож саме час зайнятися цією роботою, аби при відлигах вода з даху могла вільно стікати по трубах.
- Перевірте, щоб з усіх труб і ємностей була злита вода. При замерзанні об’єм води збільшується до 8 відсотків, що може спричинити розрив стінок. Підготуйте до зими систему автополиву.
- Перевірте стан даху: навіть невеличкі пошкодження, як-от тріщини, загнивання деревини чи інші, слід полагодити. Особливо критично, якщо дах протікає. На зиму в такому стані його залишати не можна. Для латання незначних пошкоджень у продажу зараз є дуже зручні герметизуючі бітумні стрічки.
- Якщо зберігаєте врожай у погребі, подбайте, аби надійно був захищений від гризунів. Також важливо забезпечити хорошу вентиляцію.
- Подбайте про безпеку будинку. Надійно закрийте вікна та двері. Цінні речі (побутову техніку, інструмент, велосипеди тощо) заберіть із собою. Приміром, побутова техніка може не лише привабити крадіїв, а й зіпсуватись від низьких температур. До того ж узимку гризуни можуть пошкодити і її. Особливо їм до смаку кнопки пультів, які охоче вигризають, та інші м’які елементи. Що ж до крадіїв, то нині вони дуже винахідливі. Торік один знайомий розібрав інструмент на частини та поховав на зиму в різних місцях по всій ділянці. І що ви думаєте? Крадій знайшов усе. Та ще й ним виявився сусідів онук. Ось так.
- Приділіть увагу замкам, аби навесні не було неприємних сюрпризів. Для захисту від опадів захистіть їх чохлами. Найпростіший — з обрізаної частини пластикової пляшки, яку одягають на замок. Крім того, обробіть механізми замка спеціальними водовідштовхувальними та морозостійкими засобами. Це, зокрема, силіконові змазки, засіб WD-40, солідол.
Василь ГЕРАСИМОВ.